ZESPÓŁ SZKÓŁ W NOWEJ SŁUPI. PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA W NOWEJ SŁUPI.

Logowanie
  • I Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Bielinach

    Dnia 7 czerwca, uczennice naszego Gimnazjum wzięły udział w I Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej, który został zorganizowany przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach. Szkołę reprezentowały: Anita Czekaj i Dominika Jabczyk z kl. 2a oraz Karolina Gąś z kl. 2b pod opieką p. Roksany Ponikowskiej. W przygotowaniu aranżacji utworów pomagali p. Ewa Pikus i  p. Jacek Góra.

    W eliminacjach konkursowych wystąpiło kilka zespołów oraz ponad dwudziestu solistów ze szkół  z Kielc oraz powiatu kieleckiego, m.in. z Bielin, Daleszyc, Łagowa, Masłowa, Bodzentyna. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a w jury zasiedli sami profesjonalni muzycy, tacy jak Katarzyna Lisowska czy Sebastian Sipa. Anita Czekaj zdobyła wyróżnienie za wykonanie w języku rosyjskim „Piosenki  o sąsiedzie”. 

    Artykuł oraz fotorelacja z konkursu tutaj.

  • Realizacja projektu "Kreatywny Uczeń XXI wieku"

    W naszej szkole trwa realizacja projektu „Kreatywny uczeń XXI wieku”. Uczniowie podzieleni na trzy ośmioosobowe grupy w ramach edukacji obywatelskiej, medialnej i artystycznej, uczestniczyli w zajęciach stacjonarnych w szkole oraz e-learningowych prowadzonych na platformie e-uczen.scdn.pl. Zespoły przygotowywały miniprojekty, których efekty zostały lub zostaną zaprezentowane społeczności szkolnej. Dwie pierwsze grupy brały udział w spotkaniach w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Wólce Milanowskiej, gdzie miały możliwość pokazać produkty miniprojektów oraz uczestniczyć w debacie z równieśnikami z innych gimnazjów uczestniczących w projekcie. Film przygotowany przez grupę edukacji medialnej jest udostępniony także w serwisie www.youtube.pl (http://www.youtube.com/watch?v=04bwLej-ms4&feature=youtu.be).

    Obecnie przygotowujemy się do wspólnej jednodniowej wycieczki do instytucji kultury na terenie województwa świętokrzyskiego. Zakończenie projektu nastąpi w październiku po przygotowaniu kolejnego działania - tzw. inicjatywy obywatelskiej.

     

     

    GALERIA

  • Jubileuszowa X Olimpiada Sportowa im. bp. Jana Chrapka

    W dniach 30.04 - 04.05.2013 roku odbywała się X Olimpiada Sportowa im. bp. Jana Chrapka. Organizują ją Księża Michalici, a miejscem zawodów była mała miejscowość Górki k/ Garwolina, gdzie mieści sie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, w którym posługują Księża za Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

    W tym roku zjechało sie 9 drużyn: z Warszawy, Torunia, Stalowej Woli, Pewli Małej, Pawlikowic, dwie drużyny gospodarzy z Górek, Marek oraz Nowej Słupi. Reprazentację naszego gimnazjum tworzyli: Arek Treska, Tomek Cieślik, Mateusz Majecki, Daniel Jagiełło, Paweł Majecki, Dawid Brożyna, Tomek Wojciechowski oraz absolwent gimnazjum Damian Dwojewski. Opiekę nad naszą kadrą sprawował ks. Stanisław.
    Drużyny walczyły w kilku konkurencjach: główny turniej to piłka nożna, a także tenis stołowy, bieg przełajowy, piłkarzyki oraz trójbój, na który składały się - slalom z piłką, pchnięcie kulą oraz rzut lotkami.
    Wszystkie mecze piłki noznej były ciekawe i zacięte. Nasza druzyna zanotowała 4 wygrane: z Warszawą 17:0; z Toruniem 6:0; z Markami 4:1; z Tymczyszynem Górki 2:1. Dwa mecze zakończyły się remisami: z Góralami Pewel Mała 2:2; z Pawlikowicami 2:2. Niestety, dwie porazki: ze Stalową Wolą 1:3 oraz z Activem Górki 1:5 dały nam 5 miejsce w całym turnieju piłkarskim.  To awans o jedną pozycję w porównaniu do roku poprzedniego. Duży udział w wyniku naszej drużyny mieli miejscowi kibice, a szczególnie gimnazjalistki, które dopingowały naszych chłopaków, kiedy brakowało sił!!!!! Myślimy, że "nasze" dziewczyny z Nowej Słupi nie będa zazdrosne. Warto dodać, że Arek znalazł sie w gronie najlepszych strzelców turnieju z 14 bramkami.
    Odnieślismy także sukcesy w innych dyscyplinach:
    Dawid wygrał trójbój; Damian wygrał turniej tenisa stołowego; Arek wywalczył 2 miejsce w biegu przełajowym w grupie starszej, a Dawid 2 miejsce w grupie młodszej i Tomek C. 3 miejsce również w biegu przełajowym. Gratulujemy!!!
    W programie olimpiady była równiez msza święta, oglądanie meczów półfinałowych ligi mistrzów, wieczorki pogodne, a także miało miejsce spotkanie z rodzoną siostrą bp. Jana Chrapka - Agnieszką, która jest w zakonie sióstr Michalitek.
    Odwiedził nas równiez Przełożony Generalny Księży Michalitów ks. Kazimierz Radzik; wikariusz generalny ks. Ryszard Andrzejewski i ekonom generalny ks. Jerzy Sosiński.
    X Olimpiada przeszła do historii, jak Bóg pozwoli za rok znowu spróbujemy swoich sił. W tym miejscu chcemy podziękowac wszystkim, którzy pomogli nam w wyjeździe na olimiadę: P. Dyrektor naszego gimnazjum, ks. Proboszczowi parafii w Nowej Słupi oraz P. Wójtowi Wiesławowi Gałce za użyczenie samochodu.
    Dziękujemy jeszcze raz naszej wspaniałej drużynie i opiekunom za trud, ciężką pracę i walkę o jak najlepsze miejsca!!!
  • Ostatnie spotkanie w projekcie Comenius „Piechotą do zdrowia”

    Realizacja dwuletniego projektu Comenius pt. „Piechotą po zdrowie” dobiega końca. Jednym z ostatnich działań była wizyta robocza w szkole partnerskiej Instituto Statale „E.Montale” w mieście Pontedera (Toskania) na północy Włoch. Głównymi celami spotkania było dokonanie ewaluacji projektu, jak również popularyzacja idei Nordic walking oraz doskonalenie techniki chodzenia.

    W spotkaniu, które odbyło się w dniach 14-20.04.2013 r. wzięły udział uczennice: Anita Czekaj, Małgorzata Bęben, Małgorzata Góźdź, Małgorzata Miśkiewicz, Marika Warelis, Karina Wójcik oraz jedyny przedstawiciel płci męskiej Jakub Rapcia oraz nauczycielki: p. Renata Jadwidzic – koordynator projektu i p. Olga Zyzman-Ponikowska.

    Swoją przygodę w tym kraju rozpoczęliśmy od spaceru po Rzymie. Oprowadzała nas p. Wioletta Gałka – nasza rodaczka mieszkająca w Rzymie od kilkunastu lat. Dzięki niej zwiedziliśmy i zobaczyliśmy tak wiele w ciagu zaledwie kilku godzin: Watykan w czasie modlitwy Anioł Pański, Bazylikę Świętego Piotra gdzie schyliliśmy głowy (modliliśmy się) przed grobem papieża Jana Pawła II, Pantenon, Forum Romanum, Koloseum. Po męczącym spacerze odpoczywaliśmy na Schodach Hiszpańskich. Poczuliśmy niezwykłą atmosferę miasta, dlatego też wrzuciliśmy drobne monety do fontanny Di Trevi, życząc sobie szybkiego powrotu tutaj. Do miejscowości docelowej - Pontedery dojechaliśmy superszybkim pociągiem pokonując 240 kilometrów w 2,5 godziny. Na dworcu powitali nas gorąco przyjaciele poznani w projekcie.

    Poniedziałkowy poranek spędziliśmy w szkole. Na spotkaniu ze społecznością szkolną każdy z krajów partnerskich przedstawił krótko swoją szkołę, system edukacyjny i region oraz zdał relację z realizacji bieżących zadań projektowych. Po południu czekała nas niespodzianka – wizyta w muzeum Piaggio, gdzie podziwialiśmy nie tylko pierwsze modele skuterów, ale też i te najnowocześniejsze.

    Następnego dnia udaliśmy się do najpiękniejszego miasta Toskanii – Lucca. Zwiedziliśmy XIII-wieczną romańską bazylikę San Michele in Foro. Niezwykły był też okrągły plac Piazza Amfiteatro, otoczony przez kamienice wzniesione na ruinach amfiteatru. Nordic walking ćwiczyliśmy na murach z XVI-XVII w. okalających starówkę. W tym dniu mieliśmy też przyjemność zanurzyć stopy w wodach Morza Śródziemnego w słynnym nadmorskim kurorcie Viarregio. Była to doskonała okazja by odpocząć na plaży i cieszyć się ciepłem i bezchmurnym niebem. Wracając do Pontedery zatrzymaliśmy się w miasteczku Torre del Lago – miejsca gdzie urodził się sławny włoski kompozytor Giacomo Puccini.

    W środę wyruszyliśmy na całodzienną wycieczkę do Florencji. Miłośnicy sztuki z zapartym tchem przyglądali się dziełom wybitnych włoskich artystów w Galerii Akademia (posąg Dawida wykonany przez Michała Anioła) czy obrazom Leonardo da Vinci, Rafaela, Botticelliego czy Tycjana w Galerii Uffizi. Podziwialiśmy też Katedrę Santa Maria del Fiore i Baptysterium Jana Chrzciciela z Drzwiami Raju. Spacerowaliśmy po labiryncie uliczek, starych mostach i promenadzie.

    Następnego dnia czekało nas nie lada zadanie: przygotowanie stanowiska promującego Polskę i region na Targach Europejskich odbywających się w szkole włoskiej. Specjalnie na tę okazję przywieźliśmy foldery, zdjęcia, flagę polską, pasiak świętokrzyski, rzeźbę czarownicy. Uczestnicy targów posmakowali tradycyjnego chleba z miodem, suszonych śliwek, marynowanych grzybków, pierników i cukierków. Otrzymali materiały promujące gminę i region. My też sporo dowiedzieliśmy się o atrakcjach turystycznych w krajach naszych partnerów. Gościem targów był urzędnik ratusza miejskiego Pontedery odpowiedzialny za turystykę, który był żywo zainteresowany naszą miejscowością. Byliśmy też z wizytą w ratuszu miejskim, gdzie burmistrz Pontedery opowiedział o mieście. Po południu wyjechaliśmy do oddalonego o kilkanaście kilometrów górskiego miasteczka, skąd rozpoczęliśmy 11 kilometrowy marsz Nordic walking prowadzony przez instruktora z ANWI - Włoskiej Federacji Nordic Walking. Teren nie był łatwy: dużo wzniesień, wąskie ścieżki, ale ukoronowaniem trudów wędrowania były przepiękne widoki na Toskanię. Wieczorem rodzice goszczący zagranicznych uczniów przygotowali kolację składającą się z tradycyjnych włoskich potraw. Po raz ostatni mieliśmy szansę skosztować lazanii, kilku rodzajów spaghetti, makaronów, pierożków, pizzy czy włoskich deserów jak np. tiramisu czy panna cotta. Kalorie „zgromadzone” w czasie posiłku mogliśmy spalić podczas zorganizowanej specjalnie dyskoteki.

    Ostatni dzień w Pontederze to pożegnanie z partnerami, nauczycielami oraz naszymi włoskimi rodzinami. Łzom nie było końca... Na pocieszenie pozostał fakt, że to jeszcze nie koniec naszej przygody we Włoszech, że jeszcze zobaczymy Pizę (skąd wylatujemy następnego dnia). Po zakwaterowaniu na kempingu o europejskim standardzie przeszliśmy do centrum miasta. Weszliśmy na krzywą wieżę (co nie było wcale takie proste) i podziwialiśmy panoramę miasta. Wstąpiliśmy do katedry i baptysterium. Zrobiliśmy dziesiątki zdjęć z pozami, które miały oddać wrażenie podtrzymywania wieży. Spacerowaliśmy po uliczkach i zaglądaliśmy do sklepików z pamiątkami.

    Te kilka dni upłynęło tak szybko. Obiecaliśmy sobie, że będziemy podtrzymywać przyjaźnie i znajomości zawarte dzięki udziałowi w projekcie. Możemy stwierdzić, że poziom komunikowania się w języku angielskim na pewno wzrósł. Niektórym z nas spodobał się język włoski i zamierzamy uczyć się go w przyszłości.

    GALERIA

  • XVI Diecezjalny Konkurs Wiedzy Biblijnej

    Dnia 19 kwietnia 2013 w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbył się finał XVI Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie". Tegoroczna edycja obejmowała znajomość Księgi Rodzaju - rozdziały 26 - 50, wstęp do księgi oraz przypisy. Wszystkich przywitał diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży ks. Marian Bolesta. Każdy uczestnik otrzymał kartę konkursową, na której było 30 pytań. Wśród 49 uczestników z całej diecezji sandomierskiej była także uczennica naszego gimnazjum Katarzyna Sochacka z IIIc, która została sklasyfikowana na miejscu piątym, wraz z innymi, którzy zdobyli 26 punktów. Serdecznie dziękujemy Kasi za włożony trud, pracę i za to, że dzięki niej nasze gimnazjum zaistniało na "mapie" diecezji. Uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątki.

    Na zakończenie ze wszystkimi uczestnikami i opiekunami spotkał sie ordynariusz diecezji ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, wyrażając radość z tego, że wielu młodych "zakochało" się w lekturze Pisma Świętego i udzielił swego pasterskiego błogosławieństwa.
    "Niech Słowo Boże będzie fundamentem waszego życia" - bp Nitkiewicz
     
     
  • WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

               W dniu 26 lutego 2013 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce  do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik.

               W czasie kilkugodzinnego pobytu z wielkim zainteresowaniem i ciekawością zwiedziliśmy wystawy stałe. Pracą naszych mięśni wyprodukowaliśmy prąd elektryczny, doświadczyliśmy  rozchodzenia się różnego rodzaju fal : dźwiękowych, świetlnych. Mogliśmy się przyjrzeć jak powstaje tornado, a także co się dzieje podczas trzęsień ziemi. Zwiedzając wystawę „ Wszystko gra” odkryliśmy tajemnice fizyki dźwięku oraz słuchu człowieka. Wykorzystując przedmioty codziennego użytku takie jak np. szklane butelki, kamienne płytki mogliśmy poznać rozmaitość barw dźwięku oraz różne sposoby jego powstawania. „Zobaczyliśmy” falę dźwiękową rozchodzącą się powietrzu. Wszyscy mogli spróbować gry na laserowej harfie, dowiedzieć się skąd bierze się dźwięk na winylowej płycie. Doświadczenia , które można było samodzielnie wykonać i zgromadzone eksponaty poszerzyły naszą wiedzę dotyczącą dźwięków.

              Z  dużą uwagą uczniowie zwiedzili wystawę  „Człowiek  i środowisko” Zgromadzone tutaj eksponaty pozwoliły zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Mogliśmy zmierzyć długość ludzkiego jelita, docenić odkrycie Roentgena. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się przestrzenny, składany model ludzkiego ciała, niektórzy uczestnicy wracali do tego stanowiska wielokrotnie. Zapewne z anatomii otrzymają celujące oceny. Niektórzy dużo czasu poświęcili na łączeniu źródeł i odbiorników energii elektrycznej w zamknięte obwody, tak aby można było zaobserwować skutki przepływu prądu. Zadbali także o to,  aby w kranach popłynęła woda.

               Nie odwiedzając lekarza można było posłuchać własnego serca, sprawdzić, czy ono dobrze pracuje. Dowiedzieć się czy słyszymy wszystkie dźwięki z otaczającego świata, które ucho zdrowego człowieka powinno odbierać. Nie wszyscy byli zadowoleni z wyniku tego doświadczenia.

                Odwiedzając laboratorium kryminalistyczne można było zobaczyć pod mikroskopem zebrane materiały. Niektórzy  na pamiątkę pobytu otrzymali odciski swoich linii papilarnych i zgłębili metody otrzymywania odcisków.

                 Następnie udaliśmy się do planetarium – Niebo Kopernika. Podczas godzinnego seansu, najpierw obejrzeliśmy pokaz nieba nad Warszawą. Poznaliśmy konstelacje gwiazd obserwowane w różnych porach roku. Poruszając się w czasie o kilka wieków wstecz oraz w przyszłość mogliśmy zaobserwować  układy gwiazd, które w danej chwili pojawiły się na niebie, lub dopiero się pojawią.  Korzystając z możliwości współczesnej techniki w kilka chwil prześledziliśmy fazy Księżyca. Dopełnieniem pobytu w planetarium  była projekcja filmu pt. „Niezwykle planety”.  W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące liczby planet krążących poza Układem Słonecznym, w poszukiwaniu planety podobnej do Ziemi i życia we Wszechświecie dotarliśmy do granic obecnych możliwości poznawczych. Posługując się  jednostkami  astronomicznymi,  latami świetlnymi  odbyliśmy podróż do odległych pozasłonecznych  układów, fascynujących gwiazd wokół których krążą wyjątkowe planety.

                "Na deser" w drodze powrotnej odwiedziliśmy restaurację McDonalds. Każdy wybrał ulubione menu. Kolejny przystanek - Nowa Słupia.

                Uważam, że dzień spędzony w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie był bardzo udany, potwierdzeniem tych słów było pytanie uczestników o termin  kolejnej wycieczki do tego niezwykłego skarbca wiedzy.

       Ewa Mądzik-Błosińska

    GALERIA

  • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    Dnia 22 lutego 2013 roku w naszym Gimnazjum odbył się już po raz czwarty Dzień Języków Obcych. W trakcie imprezy wręczono nagrody w konkursach językowych oraz zorganizowano konkurs piosenki karaoke.

    Pierwsi nagrodzeni to zwycięzcy II Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum, który odbył się w grudniu. Dyplomy i nagrody odebrali uczniowie naszego gimnazjum oraz Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Rudkach.

    Kolejną nagrodę wręczono uczennicy kl. 3a Magdalenie Bąk, za zajęcie pierwszego miejsca w I Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat geografii, literatury, muzyki dawnej i współczesnej, historii, sportu, współczesnego ustroju Niemiec, Austrii Szwajcarii i Liechtensteinu.

    Podczas Dnia Języków Obcych, społeczność szkolna miała również okazję obejrzeć prezentacje multimedialne, które zostały nagrodzone w konkursie ogłoszonym w styczniu. Prezentacje, wykonane w trzech językach nauczanych w naszej szkole, dotyczyły sławnych osób lub klubów piłkarskich. Podwójne I miejsce zajęła Aneta Kuroś z kl. 3a, która wykonała prezentacje o: Isaacu Newtonie (po angielsku) oraz Albercie Einsteinie (po niemiecku). W kategorii „język angielski”, przyznano również wyróżnienie dla Krystiana Laska (3b) i Bartosza Nowaka (3c) za prezentację o klubie futbolowym Manchester United. Najlepszą prezentację w języku rosyjskim opracowały Anita Czekaj (2a) i Karolina Gąś (2b), był to przegląd sylwetek sławnych Rosjan.

    Najciekawszym punktem programu była IV Gala Piosenki Karaoke. Najodważniejsi uczniowie wykonali znane przeboje w językach angielskim i rosyjskim. W jury zasiedli: pani Dyrektor Małgorzata Jakubczyk jako przewodnicząca, panie Roksana Ponikowska i Ewa Pikus, które przysłuchiwały się wymowie wykonawców, pan Marek Sieniek oraz przedstawicielka społeczności szkolnej Diana Jabłko.

    Zwyczajem Gali jest występ ubiegłorocznego zwycięzcy jako „gwiazdy”. Niestety, nasza zwyciężczyni ukończyła już szkołę, więc w tym roku przygotowano niespodziankę. Specjalną gwiazdą była pani Paulina Pawlik, polonistka, która otworzyła Galę brawurowo wykonując „Superstar” Jamelii. Następnie uczestniczki konkursu zaprezentowały swoje utwory.

    Jury jednomyślnie wybrało zwycięzców:

    I miejsce zajęła Daria Buczek z kl. 2b za utwór Carly Rae Jepsen pt. „Call me maybe" .

    II miejsce zdobyły ex aequo: Dominika Jabczyk z klasy 2a za przebój „Use Somebody” zespołu Kings of Leon oraz Anita Czekaj, również z kl. 2a, za jedyną w konkursie piosenkę rosyjską „Piosenka o sąsiedzie”.

    III miejsce  przyznano Natalii Miernik z kl. 3a za „Holiday” zespołu Green Day.

    Publiczność brawami przyznała swoją nagrodę - zdobyła ją Dominika Jabczyk. Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

    Roksana Ponikowska

    GALERIA 

  • Półfinały Powiatowe w Piłce Siatkowej

    W dniu 13.02.2013r w Nowej Słupi w nowo otwartej hali sportowej odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową chłopców na szczeblu powiatowym. Organizatorami turnieju było Publiczne Gimnazjum Nr 1 w  Zespole Szkół w Nowej Słupi, pod kierunkiem pani Renaty Jadwidzic.

    W zawodach brało udział pięć drużyn: Gimnazjum ze Wzdółu Rządowego, Bodzentyna, Rudek, Łagowa i Nowej Słupi.

    Powiatowe zawody uroczyście otworzyła pani Dyrektor Małgorzata Jakubczyk życząc wszystkim zawodnikom sportowej i zdrowej rywalizacji.

    Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”

    Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy.

    Wyniki ogólnej klasyfikacji turnieju:

     1- miejsce - Gimnazjum z Nowej Słupi – opiekun- p. Renata Jadwidzic

     2- miejsce – Gimnazjum z Bodzentyna – opiekun- p. Jarosław Szczurek

     3- miejsce -  Gimnazjum ze Wzdołu Rządowego – opiekun p. Roman Pytel

     4- miejsce -  Gimnazjum z Rudek – opiekun- p. Robert Klefas

     5- miejsce -  Gimnazjum z Łagowa – opiekun – p. Robert Zieliński

    Najlepszym zawodnikiem Turnieju został wybrany Przemysław Miśkiewicz z Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi.

    Sędziami turnieju byli: pan Łukasz Kowalski i pan Adam Dwojewski.

    GALERIA

  • Święto Patrona Szkoły 2013

    Święto Patrona naszej szkoły, które odbyło się 5 lutego 2013 r. miało jak co roku uroczystą oprawę.

    Po uczestnictwie we mszy świętej, uczestnicy zebrani w budynku szkoły obejrzeli przedstawienie „A świat mu ciągle przeczył...” przygotowane przez p. Ewę Kowalską we współpracy z p. Jackiem Górą i wychowawcami klas pierwszych. Tradycyjnym elementem Święta Patrona było ślubowanie uczniów klas pierwszych.

    W uroczystości uczestniczyli: Radca Generalny Zgromadzenia Michalitów, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Tadeusz Musz, Przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia p. Sylwester Kozłowski, Wójt Gminy Nowa Słupia p. Wiesław Gałka, proboszcz parafii Nowa Słupia ks. Krzysztof Bartochowski, radne p. Ewa Pastuszyńska i p. Jadwiga Kot, zaproszeni goście, rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

    GALERIA

  • II GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

    14 grudnia 2012 r. uczniowie gimnazjów z gminy Nowa Słupia wzięli udział w II Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum zorganizowanym przez p. Roksanę Ponikowską i p. Olgę Zyzman-Ponikowską z Gimnazjum w Nowej Słupi.

    Już po raz drugi do konkursu zaproszeni zostali uczniowie z gimnazjów z Rudek i Paprocic. Łącznie do konkursu przystąpiło 30 uczniów. Oprócz znajomości gramatyki i leksyki języka angielskiego, test sprawdzał także poziom umiejętności czytania ze zrozumieniem i reagowania językowego oraz zawierał elementy wiedzy o historii Wielkiej Brytanii. Zadania dostosowano do poziomu zaawansowania uczniów i wyłoniono zwycięzców na trzech poziomach.

    Klasy pierwsze:

    I miejsce – Artur Nowiński (PG w Nowej Słupi)

    II miejsce – Dominika Mrozowska (PG w Rudkach)

    III miejsce – Izabela Życińska (PG w Rudkach)

    IV miejsce – Igor Sala (PG w Rudkach)

    Klasy drugie:

    I miejsce – Anita Czekaj (PG w Nowej Słupi)

    II miejsce – Daria Buczek (PG w Nowej Słupi)

    III miejsce – Marika Warelis (PG w Nowej Słupi)

    IV miejsce – Karolina Zieja (PG w Rudkach) i Wiktoria Zębała (PG w Nowej Słupi)

    Klasy trzecie:

    I miejsce – Adrian Folwarski (PG w Rudkach)

    II miejsce – Karolina Rybka (PG w Rudkach)

    III miejsce – Maksymilian Tumulec (PG w Rudkach)

    IV miejsce – Natalia Miernik (PG w Nowej Słupi) i Joanna Gałązkiewicz (PG w Rudkach)


    Nagrody książkowe i dyplomy wręczone zostaną podczas obchodów Dnia Języków Obcych w Zespole Szkół w Nowej Słupi ( luty 2013 r.).

    Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie!

    Roksana Ponikowska

    Olga Zyzman-Ponikowska

  • Projekt "Kreatywny uczeń XXI w."

    W naszym gimnazjum rozpoczęła się realizacja projektu ""Kreatywny uczeń XXI w.". Zajęcia prowadzone w ramach projektu mają na celu rozwinięcie kompetencji społecznych uczniów w zakresie kooperatywności, komunikatywności i kreatywności. Do udział w nich zakwalifikowano 24 uczniów z klas pierwszych i drugich. 15 grudnia 2012 r. uczestniczyli oni w warsztatach doradztwa edukacyjno - zawodowego które prowadził p. Krzysztof Łysak.

  • Wyjazd na przedstawienie "Po drugiej stronie szczęścia"

    Uczniowie klas III naszej szkoły uczestniczyli 6 listopada w Kielcach w przedstawieniu pt. "Po drugiej stronie szczęścia". Tematem spektaklu  były problemy młodzieży - używanie narkotyków, zachowania ryzykowne, AIDS, wykonawcami  zaś młodzi aktorzy - uczniowie i studenci, członkowie Teatru Alter Ego działającego przy Zespole Szkół Plastycznych w Kielcach. Przedstawienie wyreżyserował absolwent Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - pan Łukasz Sendek.  Opiekę merytoryczną nad grupą sprawują także doświadczony pedagog, kierownik Internatu przy Zespole Szkół Plastycznych  pani Wioletta Socha - współpracująca  z przedstawicielem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - dr Pauliną Formą, na co dzień prowadzącą warsztatowe zajęcia m.in. z zakresu wykorzystania dramy w pracy opiekuńczo-wychowawczej i animacji społeczno-kulturowej.

    Po przedstawieniu przyszli absolwenci gimnazjum mieli okazję zwiedzić pracownie i warsztaty Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach.

    Wyjazd sfinansowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi. 

  • HALLOWEEN

    Dnia 31 października 2012 r. odbyła się w naszej szkole prezentacja tradycji Halloween, która jest bardzo popularna w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Impreza została przygotowana przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego – Roksany Ponikowskiej i Olgi Zyzman-Ponikowskiej oraz pani Edyty Brożyny – opiekunki Samorządu Szkolnego. Celem prezentacji było przybliżenie społeczności szkolnej zwyczajów związanych z obchodami Halloween w Wielkiej Brytanii.

    Tydzień wcześniej ogłoszono konkurs na prezentację multimedialną w językach polskim i angielskim pt. „Halloween in Britain”. Uczniowie w parach lub indywidualnie wykonali sześć prac, z których jury wybrało dwie najlepsze. Najważniejsze kryteria oceny prezentacji to: zgodność z tematem, poprawność merytoryczna, poprawność tłumaczeń na język angielski, przejrzystość prezentacji, efekty graficzne. Zwycięskie prezentacje wykonali: Artur Nowiński i Mateusz Ocios (1b) oraz Natalia Miernik (3a). Otrzymali za nie dyplomy oraz drobne upominki. Pozostali uczestnicy tego konkursu to: Daria Buczek i Aneta Nowak (2b), Małgorzata Miśkiewicz (3c), Patrycja Pająk i Kamila Wróbel (2a), Eliza Wójcik (1b).

    Podczas szkolnego apelu w dniu 31 października uczniowie pokazali dwie zwycięskie prezentacje, prosząc widownię o uważne słuchanie. Po zakończeniu, prowadząca imprezę Karolina Gąś ogłosiła konkurs – quiz sprawdzający wiedzę na temat Halloween. Zgłosiło się troje uczniów, ale największą wiedzą wykazała się Karina Wójcik (2c).

    Innym działaniem służącym zapoznaniu uczniów z tradycją Halloween był konkurs na najciekawszy strój. Spośród czarownic, zombie, duchów i wampirów wyłoniono troje zwycięzców. Podczas apelu, jury w składzie: pani Dyrektor Małgorzata Jakubczyk, pani Justyna Gąsior, pani Edyta Brożyna oraz przedstawiciele SU – Krystian Lasek i Dominika Jabczyk nagrodziło: Małgorzatę Miśkiewicz (3c), Małgorzatę Góźdź (3b) oraz Szymona Agatowskiego (3a). Uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.

    Dodatkową atrakcją tego dnia była wróżba „apple bobbing”. Troje chętnych uczniów starało się wyłowić jabłko z miednicy z wodą nie używając rąk. Zwycięzcą został Filip Rola (1c), który zgodnie z wróżbą będzie miał bardzo szczęśliwy rok.

    Upominki w postaci słodyczy dla wszystkich uczestników konkursów przekazał Samorząd Uczniowski, a pozostałe nagrody ufundowane zostały przez nauczycielki języka angielskiego.

     

    Roksana Ponikowska

    GALERIA ZDJĘĆ

  • Otwarcie Hali Sportowej

    25 października 2012 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Hali Sportowej przy Zespole Szkół w Nowej Słupi

    FOTORELACJA  Z UROCZYSTOŚCI - zapraszamy do obejrzenia

     Informacje i zdjęcia także tutaj

  • Konkurs wiedzy leśno – ekologicznej

    Dnia 16 października 2012 r. uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi wzięli udział w konkursie wiedzy leśno – ekologicznej organizowanym przez Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Łagów w Woli Łagowskiej. Nasza drużyna w składzie: Nowiński Artur z kl. Ib, Czekaj Anita z klasy IIa i Miernik Natalia z kl. IIIa zajęła II miejsce. Uczestnicy konkursu otrzymali albumy o treści związanej z przyrodą i pamiątkowe gadżety. Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielki biologii Haliny Koziołek.

  • Konferencja Informacyjno-Promocyjna Programu „Uczenie się przez całe życie”.

      Dnia 27 września 2012 r. Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi uczestniczyło w Konferencji Informacyjno-Promocyjnej Programu „Uczenie się przez całe życie”. Konferencja odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i miała na celu prezentację osiągnięć szkół z województwa świętokrzyskiego w obszarze edukacji europejskiej.

    Spotkanie w auli uroczyście otwarła pani Małgorzata Muzoł, Świętokrzyski Kurator Oświaty. Następnie, pani Agnieszka Włodarczyk - przedstawiciel Agencji Narodowej Programu „Uczenie się przez całe życie” przybliżyła uczestnikom ogólne założenia programu. Kilka szkół z województwa pokazało swoje „dobre praktyki” w formie prezentacji multimedialnych lub stanowisk przed aulą. Nasze Gimnazjum w przygotowało stanowisko wystawiennicze promujące projekt Comenius „Walking Towards Health – Piechotą do zdrowia”. Szkołę reprezentowały trzy uczennice: Marika Warelis (2a), Anita Czekaj (2a) i Małgorzata Góźdź (3b) pod opieką p. Roksany Ponikowskiej i p. Haliny Koziołek, które przygotowały prezentację.

    Uczniowie mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami innych szkół w różnych partnerstwach międzynarodowych oraz opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z pracą w projekcie. Nauczyciele dzielili się doświadczeniem głównie w zakresie tworzenia aplikacji, szukania partnerów oraz prowadzenia działań, gdyż projekt Comenius jest już koordynowany przez szkołę po raz trzeci. Chętnie udzielali praktycznych wskazówek wielu zainteresowanym nauczycielom, którzy dopiero chcieliby rozpocząć współpracę ze szkołami z Europy.

    Na zakończenie konferencji szkoła otrzymała podziękowanie od pani Kurator za udział i prezentację dorobku.

     

    Sprawozdanie z konferencji oraz zdjęcia naszego stanowiska można zobaczyć na stronie Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty: http://kuratorium.kielce.pl/9028/sprawozdanie-z-konferencji-informacyjno-promocyjnej-programu-uczenie-sie-przez-cale-zycie

    oraz w naszej galerii

  • Konkurs „Nie jestem obojętny… Pamięci moich rówieśników Hanki i Dawidka”

    Karolina Gąś – uczennica klasy II b Gimnazjum im. Bł. Ks. B. Markiewicza w Zespole Szkół w Nowej Słupi, została laureatką konkursu „Nie jestem obojętny… Pamięci moich rówieśników Hanki i Dawidka”. Konkurs edukacyjny został zorganizowany przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przy udziale Urzędu Miasta Kielce w ramach obchodów 70. rocznicy zagłady getta kieleckiego.

    laureatka

    więcej informacji

     

  • Piechotą po zdrowie ... do Hiszpanii

    Delegacja Gimnazjum Nr 1 w Zespole Szkół w Nowej Słupi (w składzie: koordynator projektu: Renata Jadwidzic, nauczyciele: Ewa Mądzik-Błosińska, Olga Zyzman-Ponikowska, Adam Dwojewski oraz uczniowie: Daria Buczek, Daria Dadziak, Monika Duś, Wioletta Gawlik, Karolina Gąś i Krystian Lasek) wzięła udział w trzeciej wizycie roboczej w mieście Cornellà de Llobregat w Katalonii (Hiszpania).

    Odbywające się w dniach 22.09-29.09 międzynarodowe spotkanie miało na celu realizację działań projektu „Piechotą po zdrowie”, a przede wszystkim głównego zadania - popularyzację Nordic walking. Wspólnie z partnerami z Hiszpanii, Włoch i Portugalii uprawialiśmy tą dyscyplinę w różnym terenie oraz opracowaliśmy szczegółowy harmonogram pracy na bieżący rok szkolny.

    Szkoła partnerska Institut Francesc Macià perfekcyjnie przygotowała wizytę w swoim mieście. Nie tylko poznaliśmy to urokliwe miejsce, ale również zwiedziliśmy oddaloną o 15 km Barcelonę i inne zakątki Katalonii. Zadbano również o to, abyśmy dokładnie poznali kulturę regionu oraz system edukacyjny Hiszpanii. Uczniowie uczestniczyli w lekcjach, nauczyciele obserwowali funkcjonowanie szkoły. Przyjęto nas także w ratuszu miejskim, gdzie władzom lokalnym wręczyliśmy materiały promujące naszą gminę.

    Dla fanów piłki nożnej wielkim przeżyciem było zwiedzanie stadionów: olimpijskiego i klubu F.C. Barcelona. Miłośnicy architektury podziwiali niezwykłe obiekty zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego: Bazylikę Sagrada Familia, kościół Colonia Güell, czy dom La Pedrera.

    Zgodnie z ideą projektu uprawialiśmy Nordic walking w różnych warunkach. Niezwykłych przeżyć dostarczyła nam wędrówka z kijkami na górę Montserrat. Ukoronowaniem naszych wspinaczkowych trudów był krótki pobyt w klasztorze benedyktyńskim znanym również jako sanktuarium Czarnej Madonny, gdzie z drżeniem serca i ciarkami na plecach wysłuchaliśmy występu chóru chłopięcego. Marsz techniką Nordic walking ćwiczyliśmy także wchodząc na szczyt wzgórza Montjuïc położonego w Barcelonie. Po drodze zwiedziliśmy Palau Nacional, gdzie mieści się Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej.

    Mieliśmy okazję skosztować tradycyjnych dań hiszpańskich. Rodzice uczniów goszczących przygotowali potrawy charakterystyczne dla regionu. Dużo emocji dostarczyła nam paella – potrawa oparta na ryżu z dużą ilością owoców morza. Nie wszyscy zjedliśmy to danie z apetytem:).

    Czas pobytu w Hiszpanii był dla nas egzaminem z umiejętności posługiwania się językiem angielskim zarówno podczas oficjalnych spotkań w ratuszu czy w szkole, jak i w czasie prywatnych rozmów. Nasi uczniowie mieszkający w domach uczniów partnerskiej szkoły w Katalonii porozumiewali się w języku angielskim. Spostrzegli jak ważna jest nauka języka obcego i obiecali, że dołożą starań, aby doskonalić posługiwanie się nim.

    Wspominać można by długo..., ale teraz czas zabrać się za realizację kolejnych zadań projektu i z niecierpliwością czekać na ostatnią już wizytę we Włoszech.

    GALERIA

    Ewa Mądzik-Błosińska

    Olga Zyzman-Ponikowska

  • Wyróżnienie Zgromadzenia Michalitów dla Pani Elżbiety Dutkiewicz

    W Miejscu Piastowym, w dniu 29 września 2012 r. miała miejsce uroczystość wręczenia medali  Bł. Ks. Bronisława Markiewicza (BENEMERENTI) osobom zasłużonym dla dzieł michalickich. 

    Wśród wyróżnionych osób medal odebrała była dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi Pani Elżbieta Dutkiewicz. Gratulujemy.

    Więcej informacji oraz galeria zdjęć z uroczystości - TUTAJ

     

  • Pielgrzymka młodzieży do Pruchnika i Przemyśla

    W Zgromadzeniu św. Michała Archanioła trwa Rok Jubileuszowy z racji 100 rocznicy śmierci błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, patrona naszego gimnazjum. Ponadto, we wrześniu obchodzimy 145 rocznicę jego święceń kapłańskich. Z tej okazji w dniach od 14 do 15 września br. odbyła sie pielgrzymka młodzieży z Pruchnika, miejsca urodzenia ks. Bronisława, do katyedry w Przemyslu, w której błogosławiony przyjął święcenia kapłańskie. Na to spotkanie wybrała się 19 osobowa grupa naszych uczniów wraz z ks. Stanisławem. Do Pruchnika przyjechaliśmy około 17.00 w piątek. W recepcji każdy uczestnik otrzymal spiewnik, chustę pielgrzymkową oraz identyfikator. Nocleg był wyznaczony u miejscowych parafian, którzy przyjęli nas z otwartym sercem, udostęniając pokoje oraz zadbali o nasze żołądki.

    W piątek miejscem uroczystości był rynek w Pruchniku. Miejscowa młodzież przedstawiła program słowno-muzyczny o błogosławionym ks. Bronisławie. Następnie została odprawiona na ołtarzu polowym uroczysta msza święta, którą koncelebrowało prawie 30 kapłanów, wśród których był także nasz ks. Stanisław. Modliliśmy si w intencji całej naszej szkoły: uczniów, nauczycieli i pracowników. Po mszy świętej udaliśmy się pod pomnik, by złożyć kwiaty, w miejscu gdzie stał rodzinny dom, w którym urodził sie nasz Patron. Było to głębokie przezycie dla nas.
    Piatkowy program zakończył koncert kleryckiego zespołu MICHAEL z Krakowa.
            W sobotę 15 IX o 7.00 zgromadzilismy się w parafialnym kościele, w którym został ochrzczony bł.ks. Bronisław i po krótkiej modlitwie wyruszylismy pielgrzymim krokiem w kierunku Przemyśla. Była nas spora grupa, bo ponad 500 uczestników, a także kapłani, klerycy, siostry zakonne, słuzba zdrowia, strażacy. Ze śpiewem na ustach pokonywalismy kolejne kilometry, zaciskając zęby, kiedy było ciężkoiść. Było z górki i pod górkę, były zakręty i długie proste, szlismy po asfalcie i przez las, droga kamienistą i po trawie. Na postojach mieszkańcy częstowali nas "czym chata bogata", za co im dziekujemy. Około godziny 17.00, po przejściu prawie 40 kilometrów,doszlismy do katedry w Przemyślu, w której ks. Bronisław przyjął święcenia kapłańskie. W oczach pojawiły się łzy szczęścia, że udało sie dojść, mimo, że nogi bolały. Po modlitwie i krótkim odpoczynku wyruszylismy w drogę powrotną, by przed 22.00 być już w Nowej Słupi.
            Dziekujemy wszystkim, którzy pomogli nam odbyc tę pielgrzymkę, wierzymy, że nasz Patron, błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz będzie wypraszał łaski dla całego naszego gimnazjum.
    Błogosławiony Bronisławie, módl się za nami.