| W fascynującym świecie nauki | | |  Dwoje uczniów naszej szkoły - Aleksandra Piotrowska i Konrad Cichoń oraz czworo nauczycieli: p. Małgorzata Prochenka- Cieśla, p. Ewa Mądzik Błosińska, p. Renata Witkowska i p. Adam Dwojewski uczestniczy w projekcie pt. „Fascynujący świat nauki”. Jego celem jest wspieranie i rozwój uczniów zdolnych, którzy w dotychczasowej nauce osiągnęli sukcesy w konkursach na szczeblu ogólnopolskim czy wojewódzkim. Projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ola uczestniczyła w „Edukacyjnym projekcie badawczym z chemii” a jej opiekunem z ramienia naszej szkoły była p. Renata Witkowska. Konrad brał udział w „Edukacyjnym projekcie badawczym z fizyki, opiekunem była p. Ewa Mądzik-Błosińska. Zajęcia z uczniami prowadzili pracownicy naukowi UJK, oraz nauczyciele gimnazjów. Odbywały się one w formie dwudniowych zjazdów. Zajęcia stacjonarne realizowane były w laboratoriach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i w pracowniach Centrum Edukacyjnego w Wólce Milanowskiej. Uczniowie uczestniczyli także w seminariach naukowych i warsztatach, które pozwoliły im znacznie poszerzyć posiadaną wiedzę i umiejętności. Zajęcia prowadzone były metodą blended learningową - mieszaną metodę kształcenia, łączącą tradycyjne metody nauki (bezpośredni kontakt z prowadzącym) z aktywnościami prowadzonymi zdalnie przy pomocy komputera podczas konsultacji e-learningowych. Uczniowie uczestniczyli także w wyjazdach edukacyjnych do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie, które były związane z tematyką projektów. W czasie wakacji brali udział w Letniej Akademii Naukowej.
Nauczyciele, którzy realizowali projekt koordynowali pracą uczniów, a także utworzyli sieć współpracy, w ramach której wymieniali się doświadczeniami, poszukiwali nowych metod pracy. Te działania nauczycieli wpłyną na podniesienie jakości ich pracy oraz pracy szkół uczestniczących w projekcie.
Poniżej zamieszczamy opinię uczniów- uczestników projektu:
Ola: Najbardziej podobało mi się to, że mogłam pracować w laboratorium. Sama musiałam wyszukać odpowiednie odczynniki i wyliczyć ich ilości potrzebne w doświadczeniu, a także stężenia , masy molowe . Nauczyłam się wykonywać takie czynności laboratoryjne jak np. pipetowanie. Spotkałam się z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Podczas Letniej Akademii Naukowej nauczyłam się żonglować i projektować 3d. Były to bardzo interesujące zajęcia, do tej pory zajmuję się tym.
Udział w projekcie przekonał mnie, że bez pracy nic nie osiągnę.
Konrad: Dla mnie wszystkie zajęcia prowadzone w ramach projektu były bardzo ciekawe. Najbardziej zainspirowały mnie eksperymenty prowadzone przy użyciu spektroskopu, które wykonywaliśmy wraz z innymi uczestnikami w laboratorium Instytutu Fizyki UJK w Kielcach. Przy użyciu spektroskopu oznaczaliśmy np. skład pierwiastkowy w próbce wody, czy zanieczyszczenia skóry dłoni.
Renata Witkowska
Ewa Mądzik-Błosińska | | | | |
| Beskid Niski i Magurski Park Narodowy | | |  W dniach 20-21 września br. odbyła się wycieczka krajoznawcza do Beskidu Niskiego i Magurskiego Parku Narodowego, w której uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół ( połączone siły gimnazjum i szkoły podstawowej ) należący do Koła Biblijnego i grupy muzycznej wraz z ks. Stanisławem. W ponad 200 km trasę wyruszyliśmy w sobotę o 10.00. Po przyjeździe do Krempnej zwiedziliśmy muzeum przyrodnicze, a w ośrodku edukacyjnym obejrzeliśmy spektakl przyrodniczy obrazujący historię kształtowania się obecnego stanu przyrody w Magurskim Parku Narodowym. MPN ma typowo leśny charakter, lasy zajmują aż 95% powierzchni. Są tu lasy bagienne, lasy bukowe, rzadkie lasy jaworowe, drzewostany liściaste wielogatunkowe oraz mieszane szpilkowe. Z uwagą też słuchaliśmy opowiadania pani przewodnik o roślinności parku ( 64 gatunki objęte ochroną ) i życiu mieszkających tam zwierząt.
Na nocleg udaliśmy się do Głojsc, rodzinnej miejscowości ks. Stanisława. W niedzielę wzięliśmy czynny udział we mszy świętej, przygotowaliśmy czytania, śpiew i modlitwę powszechną. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną, podziwiając piękno Przełęczy Dukielskiej i najwyższy jej szczyt - Cergową. Zatrzymaliśmy sie także w Miejscu Piastowym, by pokłonić się Patronowi naszego gimnazjum - bł. ks. Bronisławowi Markiewiczowi.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować nasz wyjazd.
| | | | |
| KOLEJNY ROK PRACY W PROJEKCIE „ COMENIUS” ROZPOCZĘTY | | |  W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy drugi rok pracy w ramach projektu Comenius „I Know What I Eat” , „Wiem, co jem”.
Uczniowie bardzo chętnie i aktywnie włączyli się w realizację projektu w pierwszym roku. Rozpoczęli od wykonania pracy konkursowej na logo projektu. Następnie, poznawali skład produktów żywnościowych, badali wpływ poszczególnych składników na zdrowie człowieka, a także dowiedzieli się w jaki sposób można zastąpić szkodliwe dla zdrowia składniki naturalnymi i zdrowymi. Pracą uczniów w realizacji tych zadań kierowały panie: Agnieszka Grzesik- Bereszka i p. Renata Witkowska. Kolejnym działaniem było przygotowanie programu artystycznego. Pod kierunkiem p. Ewy Kowalskiej, uczniowie opracowali scenariusz przedstawienia promującego zdrowe odżywianie, a następnie przygotowali sztukę w języku polskim, którą przedstawili całej społeczności szkolnej w maju. Sztuka została sfilmowana, a całość tekstu przetłumaczono na język angielski i umieszczono w filmie w formie napisów. Nagranie i opracowanie filmu wykonał p. Piotr Bereszka. Oprawę muzyczną przygotował p. Jacek Góra, a plastyczną p. Izabela Gawlik W ramach projektu uczniowie wraz z opiekunami (p. Renatą Jadwidzic, p. Izabelą Gawlik oraz p. Adamem Dwojewskim) odwiedzili trzy miejsca produkcji dżemu owocowego: gospodarstwo ekologiczne państwa Wójcików w Trzciance, małą rodzinną firmę „Twój Ogród” w Starachowicach oraz duży zakład ”Gomar” w Pińczowie. Poznali tam różne sposoby wytwarzania dżemu, przeanalizowali jego skład i porównali produkty.
Wszyscy uczniowie realizujący kolejne działania projektowe opracowywali wyniki swojej pracy w formie prezentacji multimedialnych w dwóch językach: polskim i angielskim. Nad poprawnością tłumaczeń czuwały panie: Olga Zyzman- Ponikowska i p. Roksana Ponikowska.
W roku szkolnym 2013/2014 delegacje uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyły w dwóch wizytach roboczych, które odbywały się w szkołach partnerskich uczestniczących w projekcie. Pierwsze spotkanie odbyło się w miejscowości Sant Antoni de Calonge w Hiszpanii w dniach: 24.-27. marca 2014 r. Drugie w miejscowości Parabita we Włoszech w dniach: 31 maja- 04 czerwca 2014r. W czasie tych wizyt podsumowano dotychczas wykonane działania. Wszystkie szkoły przedstawiły wyniki swojej pracy w formie prezentacji multimedialnych, filmów lub występów artystycznych.
Podczas tych spotkań uczestnicy wyjazdów mieli możliwość, a nawet konieczność rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim. Była to jedyna możliwość komunikowania się z uczestnikami projektu z innych krajów. Nauczyciele i uczniowie, którzy brali udział wyjazdach, poznali funkcjonowanie szkoły hiszpańskiej i włoskiej obserwując zajęcia w nich prowadzone. Szczególnie ciekawe, gdyż zupełnie inne od zajęć w naszej szkole, były zajęcia w szkole włoskiej, ze względu na fakt, że jest to szkoła artystyczna. Mieliśmy możliwość zobaczyć występ zespołu baletowego, który składa się z uczniów tej szkoły, pokaz mody projektów uczniowskich, a także wiele innych bardzo ciekawych zajęć prowadzonych w pracowniach tematycznych. Realizacja kolejnych zaplanowanych zadań odbywała się wraz z uczniami i nauczycielami z innych szkół podczas warsztatów odbywających się nie tylko w szkole, ale także w innych miejscach np. w Muzeum Czekolady w Barcelonie , Muzeum Rybołówstwa w Sant Antoni de Calonge, podczas produkcji tradycyjnego makaronu regionu Salento we Włoszech.
Nasi uczniowie przebywający w rodzinach hiszpańskich i włoskich mieli możliwość poznania panujących tam zwyczajów i tradycji rodzinnych, gdyż uczestniczyli w ich codziennym życiu.
Delegacja polska brała także udział w spotkaniach z lokalnymi władzami, podczas których wręczyliśmy materiały promujące naszą gminę i region świętokrzyski. Burmistrz Sant Antoni de Calonge nie tylko przywitał nas w języku polskim, ale wygłosił w naszym ojczystym języku przemówienie przygotowane na tę okoliczność. Było to dla nas niezwykle miłe przeżycie.
Uczestnicząc w spotkaniach, wycieczkach i wyjazdach poznawaliśmy kulturę i historię Hiszpanii (szczególnie Katalonii) oraz Włoch, przebywając w urokliwym regionie Salento.
Dyrekcja Zespołu Szkół w Nowej Słupi bardzo dziękuje p. Wiesławowi Gałce- Wójtowi Gminy Nowa Słupia oraz Radzie Gminy Nowa Słupia, p. Agnieszce Lewandowskiej – kierownikowi Zespołu Obsługi Szkół Gminy Nowa Słupia, p. Lucynie Kalarus za wszelką pomoc i wsparcie w realizacji projektu.
Przed nami drugi rok pracy, a więc kolejne zaplanowane do realizacji działania, które już zaczęliśmy wykonywać. Efekty naszej pracy przedstawimy podczas trzeciego spotkania roboczego, które odbędzie się w Rennes we Francji w dniach: 06.-11. października bieżącego roku. Weźmie w nim udział 6 uczniów i 4 nauczycieli.
Ważnym i dużym przedsięwzięciem dla uczniów naszej szkoły, ich rodzin, dyrekcji i nauczycieli, będzie spotkanie robocze w naszej szkole, które odbędzie się w pierwszym tygodniu maja 2015 r. Udział w nim zapowiedziała duża grupa nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich. Uważają, że pobyt w Polsce będzie dla nich bardzo atrakcyjny. Nie pozostaje nic innego, niż wziąć się ostro do pracy.
Koordynator projektu:
Ewa Mądzik-Błosińska
GALERIA | | | | |
| Wycieczka klas II na Święty Krzyż | | |  Dnia 18 września uczniowie klas II uczestniczyli w wycieczce na Święty Krzyż, którą zorganizowali wychowawcy oraz ks. Stanisław Bożętka. Jej celem było poznanie historii i walorów turystycznych naszej najbliższej okolicy oraz integracja zespołów klasowych.
W słoneczny czwartkowy poranek wyruszyliśmy na szlak Drogą Królewską i po niespełna godzinnym marszu przez pierwotną Puszczę Jodłową dotarliśmy na szczyt Łysej Góry (595m n.p.m.) Po krótkim odpoczynku przy kanapkach i lodach udaliśmy się na platformę widokową, by podziwiać gołoborza, czyli rumowiska skalne, a także panoramę okolicznych miejscowości. Była dobra widoczność, więc niektórzy mogli nawet dojrzeć w oddali swoje domy.
Następnym punktem programu było zwiedzanie klasztoru. Przewodnik oprowadził nas po muzeum, gdzie zgromadzono pamiątki związane z pogańskim ośrodkiem kultu, jaki początkowo mieścił się na szczycie Łyśca, a także świadectwa działalności benedyktynów, którzy osiedlili się na tym miejscu, by krzewić chrześcijaństwo. Szczególnie interesujące były informacje o zasługach zakonników dla rozwoju naszej kultury duchowej i materialnej. Najstarszy polski tekst pisany prozą - „Kazania świętokrzyskie”- powstał właśnie w tutejszym benedyktyńskim skryptorium, gdzie ręcznie przepisywano drogocenne średniowieczne księgi. Pan przewodnik opowiadał także o mniej chlubnych kartach w historii Św. Krzyża – wielokrotnych pożarach, rabunkach, kasacie opactwa i latach, gdy na tym miejscu urządzono ciężkie więzienie i obóz głodowy dla radzieckich jeńców. Od 70 lat gospodarzami świętokrzyskiego klasztoru są Misjonarze Oblaci. Obejrzeliśmy także ich muzeum misyjne, w którym gromadzą ciekawe eksponaty przywiezione z egzotycznych krajów Afryki, Azji i Ameryki. Następnie przewodnik poprowadził nas po zabytkowych krużgankach klasztornych i do sławnej kaplicy Relikwii Drzewa Krzyża Świętego ufundowanej przez Oleśnickich.
Najwięcej emocji dostarczyło wszystkim wejście na odbudowaną klasztorną wieżę, na szczyt której wiodło ponad dwieście stopni. Warto było się pomęczyć, bo widok z wieży był niesamowity! Z pewnością każdy z nas jeszcze tam wróci, aby podziwiać z góry świętokrzyski krajobraz.
Dodatkową atrakcją dla uczestników wycieczki była przejażdżka bryczką zaprzężoną w dwa dorodne rumaki wokół uliczek Świętego Krzyża. Po twardych negocjacjach kilku uczennic, woźnica zgodził się na przejazd młodzieży za symboliczną złotówkę. W końcu, po zakupie pamiątek i słodyczy, z pustymi portfelami, ale głowami pełnymi wiedzy o naszej Małej Ojczyźnie, uczniowie wyruszyli w drogę powrotną. W trakcie marszu prosili wychowawców o zorganizowanie kolejnej wspólnej wycieczki, bo ta spełniła swój cel - od dziś nikt im już nie zarzuci, że chwalą cudze, bo nie znają swojego. Znają.
Wychowawcy klas II
ZDJĘCIA | | | | |
| Piknik Integracyjny Pierwszoklasisty | | |  Od ubiegłego roku szkolnego Publiczne Gimnazjum nr 1 w Nowej Słupi bierze udział w ogólnopolskim projekcie MEN-u pt. „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. W ramach projektu odbyły się szkolenia połączone z warsztatami dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Spotkania te miały na celu wzmocnienie współpracy między tymi podmiotami.
Owocem szkoleń był wspólnie zaplanowany i zorganizowany Piknik Integracyjny Pierwszoklasisty, który odbył się 16.09.2014 r. na terenie kompleksu rekreacyjnego w Baszowicach. Rodzice pierwszaków przygotowali słodki poczęstunek, członkowie samorządu uczniowskiego gry i zabawy, pedagog szkolny – ćwiczenia integracyjne, a nauczyciele zajęcia sportowo-artystyczne. Uwieńczeniem imprezy było wspólne grillowanie kiełbasek. Udział w spotkaniu przyniósł wiele korzyści - pierwszoklasiści zintegrowali się i dowiedzieli się wiele o nowej szkole, rodzice i nauczyciele lepiej się poznali dzięki nieformalnej, luźnej atmosferze. Wszyscy razem spędzili miło czas przy pięknej bezchmurnej pogodzie. W spotkaniu wziął udział Wójt Gminy Nowa Słupia – pan Wiesław Gałka, który udostępnił kompleks oraz pan Marek Partyka - Kierownik Referatu Gospodarczo-Inwestycyjnego.
Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie serdecznie dziękują rodzicom za czynne zaangażowanie się w zorganizowanie pikniku oraz za pozyskanie sponsorów. Podziękowania należą się również sponsorom: panu Tadeuszowi Dutkiewiczowi – właścicielowi sklepu „Delikatesy Tadeusz”, panu Jarosławowi Koziołkowi – właścicielowi sklepu „ Delikatesy Centrum”, pani Elżbiecie Kowalskiej – właścicielce sklepu „Heko”, pani Renacie Łach – właścicielce sklepu „ Świętokrzyski”, właścicielowi cukierni „Skalski”, panu Grzegorzowi Siwoniowi – właścicielowi piekarni „Słupianka”, radnym gminy Nowa Słupia - pani Ewie Pastuszyńskiej oraz panu Robertowi Klefasowi.
GALERIA
| | | | |
| Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęty! | | | | | | | |
| WYKAZ PODRĘCZNIKÓW SZKOLNYCH 2014/2015 | | | Wykaz podręczników na rok szkolny 2014/2015 -
do pobrania: PODRECZNIKI_20142015.doc | | | | |
| Uroczystość pożegnania absolwentów | | | | | | | |
| XI Olimpiada Sportowa im. bp Jana Chrapka | | |  W Brazylii trwają mistrzostwa świata w piłce nożnej. W tym samym czasie, w dniach 19 - 22 czerwca, w Górkach k/Garwolina, woj. mazowieckie odbyła się XI Olimiada Sportowa im. bp Jana Chrapka, w której uczestniczyła młodzież z 9 parafii, szkół, w których pracują księża ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Gimnazjum z Nowej Słupi reprezentowali: Marcin Jakubowski IIc; Kuba Makówczyński IIb; Kacper Chojnacki IIb; Paweł Majecki IIIb; Mateusz Majecki IIIb, Dawid Brożyna IIIb; Patryk Kurpiński IIIc, Arek Treska - absolwent naszego gimnazjum, opiekunem grupy był ks. Stanisław. W turnieju głównym piłki nożnej drużyny rywalizowały systemem każdy z każdym. Mecze były bardzo wyrównane, zacięte, nie obyło się bez kontuzji, a do boju zachęcały miejscowe "fanki", które równiez dopingowały naszych chłopaków. Odnieśliśmy 3 zwycięstwa, dwa remisy i trzy razy zostaliśmy pokonani, co dało nam 5 miejsce w tabeli, tak jak przed rokiem. Oto wyniki naszej drużyny: Tymczyszyn Górki 0:1; Activ Górki 0:0; Skalni Gorzków 5:1; Uskrzydleni Warszawa 5:0; FC Stalowa Wola 2:3; Concordia Pawlikowice 1:0; KG Marki 1:1; Żywieccy Górale 1:2. Indywidualną nagrodę odebrał Patryk, który przez trenerów i opiekunów został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju - brawo!!! Zawody wygrała drużyna Activu Górki.
Oprócz piłki nożnej rozegrano także zawody w tenisie stołowym, futbolu stołowym ( piłkarzyki ), biegu przełajowym i trójboju ( rzut lotką, pchnięcie kulą i slalom z piłką ). Tu też zaznaczyliśmy swoją obecność. Marcin zajął II miejsce w trójboju i biegu przełajowym, Mateusz - III miejsce w trójboju, a Arek był drugi w biegu przełajowym - brawo!!!
Młodzi sportowcy codziennie oglądali mecze mistrzostw świata, uczestniczyli we mszy świętej oraz nawiązywali nowe znajomości między sobą.
Naszej drużynie serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie naszego gimnazjum, za sportową walkę i za osiągnięte wyniki.
| | | | |
| Wycieczka do Miejsca Piastowego | | |  Dnia 16 czerwca 2014 r. uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Miejsca Piastowego. Pierwszoklasiści wraz z ks. Stanisławem Bożętką i wychowawcami odwiedzili Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, by poznać miejsce, gdzie żył i pracował bł. ks. Bronisław Markiewicz.
W Muzeum znajdującym się przy Sanktuarium mieliśmy możliwość zobaczyć, jak nasz patron zarządzał zgromadzeniem i wychowywał kolejne pokolenia młodych ludzi. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej i modliliśmy się przy grobie bł. ks. Markiewicza, składając do niego osobiste prośby.
Zwiedziliśmy także Muzeum Misyjne znajdujące się w klasztorze sióstr michalitek. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści o trudnej pracy w Kamerunie i podziwiali przepiękne rękodzieła wykonane przez tamtejszych mieszkańców.
Ostatnim punktem wycieczki był spacer po zabytkowej Starówce Krosna.
Wychowawcy klas I
GALERIA | | | | |
| Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego | | | Protokół
z wyborów do Samorządu Uczniowskiego
Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza
działającym w Zespole Szkół w Nowej Słupi
przeprowadzonych w dn. 13 czerwca 2014 r.
Komisja Wyborcza w składzie:
- Karolina Gąś (IIIb) – przewodnicząca
- Karolina Kaczor (Ia)
- Sandra Nowak (Ib)
- Patrycja Jadwidzic (Ic)
- Eliza Wójcik(IIa)
- Karolina Metryka (IIb)
- Marcin Jakubowski (IIc)
Stwierdza, że w wyborach na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza działającym w Zespole Szkół w Nowej Słupi zgłoszono następujących kandydatów:
- Nikola Maliszewska – kl. Ia
- Kacper Dadziak - kl. Ib
- Izabela Jabczyk - kl.IIa
- Aleksandra Piotrowska – kl. IIb
Po wyjęciu z urny i przeliczeniu wszystkich głosów Komisja Wyborcza stwierdza, że:
1. Liczba osób uprawnionych do głosowania - 110
2. Liczba wydanych kart do głosowania - 92
3. Liczba oddanych kart - 92
4. Liczba głosów ważnych - 89
5. Liczba głosów nieważnych - 3
6. Wyniki głosowania:
1.Izabela Jabczyk - 41
2. Kacper Dadziak - 27
3.Aleksandra Piotrowska - 20
4. Nikola Maliszewska - 1
Niniejszym Komisja stwierdza, że w wyniku wyborów Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Bł. Ks. B. Markiewicza działającym
w Zespole Szkół w Nowe Słupi została Izabela Jabczyk, z-cą przew. Kaper Dadziak. Pozostałe funkcje w SU będą przydzielane we wrześniu.
Opiekunami zostali : Marek Sieniek, Edyta Brożyna, Olga Zyzman-Ponikowska
Frekwencja w wyborach wyniosła: 83,64%
Wybory przebiegały w spokojnej atmosferze, a uczniowie wykazali się dojrzałością, biorąc udział w tym ważnym dla szkolnej demokracji akcie.
Podpisy Członków Komisji Wyborczej
| | | | |
| FINAŁ KONKURSU BIBLIJNEGO | | |
W piątek - 6 czerwca - w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu odbył się finał XVII Konkursu Biblijnego: "Z Pismem Świętym w Trzecie Tysiąclecie". Do finału przystąpiło ponad 40 uczniów gimnazjum z terenu całej diecezji sandomierskiej. Wśród nich znalazła sie również uczennica naszego gimnazjum bł. ks. Bronisława Markiewicza - Karolina Gąś z klasy III b. Wszystkich finalistów przywitał, a następnie omówił warunki konkursu ks. mgr Marian Bolesta, kierownik Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Przez 45 minut, młodzież zmagała się z Listami św. Pawła Apostoła do Efezjan, do Galatów i do Filipian, a na arkuszu było 30 pytań. Karolina, którą przygotował ks. Stanisław, osiągnęła piąty wynik konkursu. Wyrażamy jej wdzieczność za trud podjęcia się tego wyzwania i za godne reprezentowanie naszego gimnazjum na arenie diecezji.
Spotkanie zakończył dyr Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego, ks. dr Bogdan Krempa, który wręczył dyplomy i pamiątki wszystkim uczestnikom.
| | | | |
| Konkurs Piosenki Obcojęzycznej „Strawberry Song” | | |  Dnia 3 czerwca 2014 r. uczennice naszego gimnazjum w składzie: Anita Czekaj (3a), Aleksandra Piotrowska (2b), Małgorzata Rapcia (2b) oraz Izabella Jagiełło (1c) wzięły udział w II Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej „Strawberry Song” w Bielinach. Dziewczęta przygotowywane były pod względem wymowy przez p. Roksanę Ponikowską, a od strony wokalno-muzycznej przez p. Jacka Górę.
Organizatorem konkursu było Gimnazjum im. Jan Pawła II w Bielinach, a patronat nad wydarzeniem objęli: Wójt Gminy Bieliny, Starosta Powiatowy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach i Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich w Bielinach.
28 solistów i 10 zespołów reprezentowało gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Kielc, Daleszyc, Bodzentyna, Bęczkowa, Bielin, Rudek, Woli Jachowej oraz Nowej Słupi.
Profesjonalne jury, w skład którego wchodzili muzycy z WDK-u mieli niełatwe zadanie by wyłonić zwycięzców, gdyż uczestnicy prezentowali wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych.
Anita zaśpiewała znaną rosyjską piosenkę „Biełyje rozy”, Ola - „Wasted” Margaret, Małgosia - trudny utwór „Hallellujah”, a Iza - „Slow Down” Amy Macdonald
Niestety, nasze dziewczęta nie zostały docenione przez jurorów, ale wprowadziły zabawę i luz, których brakowało podczas współzawodnictwa. Tylko im udało się porwać jurora do tańca.
Wielkie brawa za odwagę, emocje i humor. | | | | |
| Święto Patrona | | |  2 czerwca 2014 r. to szczególny dzień dla społeczności Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza w Nowej Słupi. W tym dniu obchodziliśmy 8 rocznicę nadania imienia naszej szkole i Święto Patrona, które do tej pory odbywało się w okresie zimowym. Była to także pierwsza uroczystość patronalna, w której nie uczestniczyła była dyrektor placówki ŚP. Elżbieta Dutkiewicz.
Uroczystości tego dnia rozpoczęła Msza Święta w kościele parafialnym w Nowej Słupi, którą sprawował wikariusz generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Ryszard Andrzejewski i proboszcz ks. Krzysztof Bartochowski.
Celebrans w pięknej homilii mówił do młodzieży: Słowo „patron” pochodzi od łacińskiego słowa <pater>, czyli ojciec. Patron to ojciec, który ciągle jest ze swoimi dziećmi, patrzy na nich i cieszy się ich sukcesami”. Porównał życie ludzkie do meczu. „Wasz ojciec – mówił kaznodzieja – patrzy z nieba na mecz waszego życia. Gracie go też dla niego. Grajcie z pełnym zaangażowaniem, najlepiej jak potraficie. Nie możecie go zawieść”. Wskazał na dwa bardzo ważne elementy „treningu”, jakie bł. Bronisław Markiewicz realizował ze swoimi wychowankami – miłość Boga i miłość drugiego człowieka.
„Kiedy do Miejsca Piastowego przybywał nowy wychowanek, ks. Bronisław brał go za rękę i prowadził przed Najświętszy Sakrament – mówił ks. Ryszard. Pamiętajcie, że do was też przychodzi Jezus w każdym pacierzu, w każdym uśmiechu, a przede wszystkim w każdej Eucharystii”.
Po Eucharystii młodzież, nauczyciele i wszyscy zebrani ucałowali relikwie błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.
Następnie obchody Święta Patrona przeniosły się do gmachu gimnazjum, gdzie pani dyrektor Małgorzata Jakubczyk powitała przybyłych gości, m.in.: Wójta Gminy Nowa Słupia, pana Wiesława Gałkę, Radną Rady Gminy, panią Ewę Pastuszyńską, księży, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz wszystkich uczniów. Zebrani obejrzeli ciekawy montaż słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów z klas pierwszych i drugich, którego autorką była nauczycielka języka polskiego pani Edyta Dziedzic.
Szczególną uwagę widzów przykuł występ ucznia klasy IIa Wiktora Sitka, który niezwykle sugestywnie wcielił się w rolę ks. Markiewicza. Wygłaszane przez niego monologi poruszyły zebranych i sprawiły, że ważne słowa patrona na dłużej pozostaną w naszej pamięci.
Po zakończeniu oficjalnych obchodów związanych z Dniem Patrona pani dyrektor zaprosiła wszystkich uczniów na słodki poczęstunek i Dzień Dziecka na sportowo.
GALERIA | | | | |
| Wycieczka uczniów do Wieliczki i wizyta w Oświęcimiu | | | W piątek 23 maja odbyła sie wycieczka uczniów klas drugich i trzecich naszej szkoły do Wieliczki i Oświęcimia.
Naszym celem było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.
Kopalnię Soli w Wieliczce zwiedzaliśmy przez 3 godziny, pokonując ok. 3 km trasy składającej się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I-III). Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiedziała nam o historii powstania pokładów soli, trasy turystycznej oraz oprowadziła po najciekawszych miejscach w kopalni. Zwiedziliśmy m. in. Komorę Janowice, Komorę „Spalone”, Komorę Pieskowa Skała, kaplicę św. Kingi, Komorę Józefa Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się również, że wielicka kopalnia liczy 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – sięga na głębokość 64 metrów, zaś ostatni leży 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Łączna długość chodników przekracza 300 km. Kopalnię cechuje unikatowy mikroklimat, na który składa się – obok dużej wilgotności i zawartości chlorku sodu – stała temperatura (ok. 14-16 °C), ciśnienie, jonizacja i wysoka zawartość w powietrzu potasu, magnezu i wapnia. Sprzyja on osobom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych. Niektórzy uczniowie lecznicze działanie mikroklimatu zauważyli już podczas zwiedzania kopalni. Jednym z etapów zwiedzania kopalni było obejrzenie filmu w technologii 5D przedstawiającego najważniejsze dzieje kopalni.
Następnym etapem naszej wycieczki był przejazd do Oświęcimia do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Tam również pani przewodnik bardzo przystępnie przybliżyła nam historię i znaczenie tego miejsca. Opowiedziała nam o codziennym życiu obozowym oraz dramatach blisko 1.5 mln. ludzi, którzy tam zostali zamordowani. Odwiedziliśmy wybrane budynki i obiekty w Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau. Obejrzeliśmy również bardzo wiele fotografii przedstawiających fragmenty z życia obozowego a także wiele przedmiotów codziennego użytku (pasiaki, przedmioty więźniarskie, przedmioty pochodzenia esesmańskiego, walizki, buty i in. ).
Wycieczka pomimo upalnego dnia i dużego zmęczenia na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.
GALERIA | | | | |
| Gimnazjaliści na Świętym Krzyżu | | | Blisko dwa tysiące uczniów trzecich klas gimnazjum uczestniczyło w IV Diecezjalnej Pielgrzymce Gimnazjalistów do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Młodzi podczas wspólnego spotkania dziękowali za przyjęty sakrament bierzmowania i mijający czas nauki, prosząc równocześnie o dobre i mądre życiowe wybory i siły na dalszy czas nauki w szkołach średnich. W spotkaniu wzięli także udział uczniowie naszego gimnazjum z Nowej Słupi wraz z katechetą ks. Stanisławem i p. Anią Majzel. Młodzi uczestniczyli we Mszy św., pod przewodnictwem bp Edwarda Frankowskiego. Podczas homilii biskup odwołał się do słów św. Jana Pawła II do młodych, aby w swoim życiu stawiali na wybory dobrych wartości i stawiali sobie konkretne wymagania i życiowe zadania.
Biskup podkreślił znaczenie darów, jakie otrzymali młodzi podczas sakramentu bierzmowania. – – Dary Ducha Świętego, które otrzymaliście podczas bierzmowania niech w was trwają i rozwijają się. Pozwólcie, aby Duch Święty was nieustannie odnawiał a wtedy mocni Jego mocą będziecie mogli stawać się świadkami Chrystusowej Ewangelii– dodał biskup.
Warto dodać, że całą oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola dzieci i młodzieży z naszej parafii pod kierunkiem ks. Stanisława.
Po Mszy św. młodzi uczcili relikwie poprzez ucałowanie i osobistą adorację. Następnie odbył się koncert gościa spotkania rapera Arkadio. – Każde takie spotkanie jest momentem wspólnej integracji młodych, którzy mogą wspólnie modlić się i bawić. Przed nimi nowy okres życia i nauki i myślę, że takie chwile pozwalają zapomnieć o codziennych kłopotach, stresach związanych z wynikami egzaminów a dają dużo radości i siły. Ważne, że wraz młodymi każdego roku pielgrzymują dyrekcje szkół, nauczyciele i katecheci, to dla nich ważne świadectwo dojrzałej wiary. Dziękuję wszystkim za podjęty trud i wspólne trwanie na modlitwie i dziękczynieniu – podsumował ks. Marian Bolesta, diecezjalny duszpasterz dzieci i młodzieży.
ZDJĘCIA | | | | |
| Ola Piotrowska laureatką Konkursu Historycznego | | |  12 maja 2014 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego". Uczennica klasy II b naszego gimnazjum- Aleksandra Piotrowska znalazła się w gronie laureatów konkursu zajmując II miejsce. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej powstanie kościuszkowskie w regionie świętokrzyskim.
"W pewną sobotę wybrałam się do Kielc, aby zrobić zdjęcia i filmy pomnikom upamiętniającym powstanie, następnie nagrania umieściłam w mojej pracy" – wyjaśnia Ola.
Organizatorami konkursu były: XI Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Kielcach, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
Konkurencja była duża, gdyż wpłynęło ponad 60 prac wykonanych przez gimnazjalistów. Tym bardziej gratulujemy sukcesu!
Agnieszka Grzesik-Bereszka
| | | | |
| OGŁOSZENIE | | | Informujemy, że w dniu 21 maja od godziny 8:00, firma fotograficzna "Mawi" wykonywać będzie zdjęcia (legitymacyjne, pojedyncze, grupowe) zainteresowanym uczniom. Zapraszamy. | | | | |
| SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY | | |  13 maja, uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z opiekunami mieli okazję uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym pt. "Blogerka", poruszającym problemy związane z trudnymi relacjami młodzieży z rówieśnikami i rodzicami. Wykonawcą przedstawienia był krakowski Impresariat Artystyczny "Inspiracje". Spektakl sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Nowej Słupi.
| | | | |
|
|