ZESPÓŁ SZKÓŁ W NOWEJ SŁUPI. PUBLICZNE GIMNAZJUM NR 1 IM. BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA W NOWEJ SŁUPI.

Logowanie
  • KONKURS BIBLIJNY

    Dwoje uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie dekanalnym Diecezjalnego Konkursu Biblijnego. Karolina Gąś z klasy III b i Michał Moczoń z klasy I b rywalizowali 14 maja  w Łagowie o awans do finału konkursu. Udało się to Karolinie, która zajęła pierwsze miejsce (jedno z dwóch premiowanych awansem do finału w Sandomierzu). Michał zajął wysokie trzecie miejsce. Uczniów przygotował ks. Stanisław Bożętka. Gratulujemy. 

     

  • Diecezjalne Spotkanie Młodych w Sandomierzu

    W Niedzielę Palmową ( 13 kwietnia 2014 ) sandomierski rynek zapełnił się młodymi, którzy przybyli z całej diecezji na wspólne spotkanie. Młodzi łączyli się duchowo ze swoimi rówieśnikami przygotowującymi się do zbliżających się Światowych Dni Młodych oraz z papieżem Franciszkiem, który w Rzymie wspólnie modlił się z młodymi z całego świata. Modlitwie przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, który poświęcając gałązki palmowe wezwał zgromadzonych wiernych do duchowego wejścia w przeżycia Wielkiego Tygodnia. W spotkaniu uczestniczyła delegacja naszego gimnazjum im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza, uczniowie klasy III A: Patrycja Pająk, Kamila Wróbel i Kamil Pietrzyk. Hasłem spotkania były ewangelijne słowa: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3)

    Ks. biskup powiedział do młodych między innymi: „ Pod krzyżem Chrystusa pozostali ci, którzy Go naprawdę kochali. Inni odeszli, bo nie widzieli dla siebie żadnej korzyści, perspektyw, obawiali się, że mogą być posądzeni o podobne poglądy, czy sympatię. Zostali tylko ci, którzy naprawdę kochali: Matka, Jan Apostoł, pobożne niewiasty. Św. Jan wyróżnia się młodością. A młodość to autentyczność, spontaniczność, pójść na całego, szczególnie jeżeli chodzi o miłość. Taką miłością kochał bł. Jan Paweł II, który przez całe swoje życie pozostał młody duchem – dodał biskup. - Drodzy młodzi. Niech płomień takiej miłości, gorącej bezgranicznej ofiarnej, płonie zawsze w waszych sercach dając radość wam samym i innym. Niech jego ciepło i blask napełniają Kościół i świat. W ten sposób pomożecie ocalić to co piękne, wspaniałe, bezcenne i przyczynicie się do naprawy tego co nie domaga” – zachęcał hierarcha.
     

  • III MIEJSCE W KONKURSIE WIEDZY LEŚNO – EKOLOGICZNEJ

    Dnia 8 kwietnia reprezentacja naszego gimnazjum w składzie: Dominika Jabczyk (III a), Artur Nowiński (II b), Patrycja Jadwidzic (I a) wzięła udział w konkursie wiedzy leśno – ekologicznej. Konkurs organizowany był przez Nadleśnictwo Łagów. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe.

               

     

  • APEL PODSUMOWUJĄCY SPOTKANIE ROBOCZE W KATALONII (HISZPANIA) W RAMACH PROJEKTU COMENIUS

    3 kwietnia odbył się apel podsumowujący spotkanie robocze w Katalonii, w ramach projektu Comenius „Wiem, co jem”. Uczestnicy  przedstawili relację z wyjazdu, który odbył się w dniach 23 – 28 marca 2014. Opiekunami uczniów podczas wizyty były panie: Ewa Mądzik-Błosińska (koordynator projektu), Ewa Kowalska oraz Roksana Ponikowska.

    Dla naszej szkoły było to pierwsze spotkanie z partnerami, ponieważ dołączyliśmy do projektu w październiku (z listy rezerwowej). W wyjeździe uczestniczyło pięć uczennic, aktywnie działających w projekcie: Aleksandra Piotrowska (2b), Alicja Paluch (1a), Patrycja Jadwidzic (1c), Nikola Maliszewska (1a) i Klaudia Lasek (3b). Szkołą przyjmującą była Institut Puig Cargol w Sant Antoni de Calonge, na wybrzeżu Costa Brava w Hiszpanii.

    Głównym celem spotkania była prezentacja rezultatów dotychczasowych działań oraz wybór logo projektu. Nasze uczennice przedstawiły prezentacje multimedialne oraz logo wykonane przez Nikolę Maliszewską. Polski  projekt zajął II miejsce, a zwyciężyło logo wykonane przez uczniów ze szkoły włoskiej. Uczestnicy wizyty zapoznali się również z funkcjonowaniem hiszpańskiej szkoły i wzięli udział w różnych interesujących warsztatach związanych z tematem projektu, m.in. tworzenie mozaiki z motywami śródziemnomorskiej kuchni, przygotowanie tradycyjnej katalońskiej potrawy, wykonanie czekoladowych lizaków. Ponadto, delegacje krajów partnerskich zostały zaproszone na spotkanie z burmistrzem Calonge, który przywitał gości przemowami w ich ojczystych językach. Wszyscy byli zaskoczeni, bo z trudnym językiem polskim burmistrz poradził sobie świetnie!

    Ważnym elementem projektu jest poznawanie innych kultur oraz życia codziennego mieszkańców krajów partnerskich. Nasze uczennice miały możliwość spędzenia kilku dni w domach swoich rówieśników, co pozwoliło im poznać zwyczaje Katalończyków. Zwiedzając najciekawsze miejsca regionu, m.in. Gironę i Barcelonę, uczestnicy wyjazdu zdobyli wiedzę na temat historii i kultury. Warto również wspomnieć, iż to spotkanie było kilkudniową „lekcją” języka angielskiego dla wszystkich uczestników, co z pewnością przyczyniło się do poprawy umiejętności komunikacyjnych.

    Kolejny spotkanie robocze w ramach projektu Comenius odbędzie się w czerwcu, a szkołą przyjmującą będzie placówka z Włoch. Zachęcamy wszystkich uczniów szkoły do udziału w działaniach projektowych!

                                                                                                                                                                                                                                                                                              Roksana Ponikowska

    GALERIA

  • Turniej Wiedzy Pożarniczej

    W dniu 28 marca 2014 r. odbyły się eliminacje gminne Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Diana Jabłko i Mateusz Ocios.

    Uczennica Diana Jabłko zdobyła III miejsce. Na podsumowanie konkursu przybył Wójt Gminy Nowa Słupia Wiesław Jerzy Gałka, który pogratulował uczestnikom oraz wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

    ZDJĘCIA

  • SZKOLNY FESTIWAL PROJEKTÓW

    W piątek, 21 marca, uczniowie prezentowali produkty wykonane w ramach szkolnych projektów edukacyjnych.

    ZAPRASZAMY DO GALERII

  • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

    Dnia 27 lutego 2014 roku w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych, zorganizowany już po raz piąty. Była to wspaniała okazja do rozstrzygnięcia konkursów związanych z nauką języków oraz do spróbowania swoich sił w śpiewaniu piosenek obcojęzycznych.

    6 grudnia 2013 r. uczniowie wszystkich gimnazjów z gminy Nowa Słupia wzięli udział w III Gminnym Konkursie Języka Angielskiego dla Uczniów Gimnazjum zorganizowanym przez  p. Roksanę Ponikowską  i p. Olgę Zyzman-Ponikowską. Oprócz znajomości gramatyki i leksyki języka angielskiego, test sprawdzał poziom umiejętności czytania ze zrozumieniem i reagowania językowego oraz zawierał quiz dotyczący osiągnięć naukowych i wynalazków z Wielkiej Brytanii. Uczniowie poznali wyniki jeszcze w grudniu, ale wręczenie dyplomów i nagród książkowych (ufundowanych przez wydawnictwo Pearson) odbyło się podczas obchodów Dnia Języków Obcych. W imprezie uczestniczyli uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2  w Rudkach wraz z opiekunem  p. Magdaleną Mazur-Młynarczyk.

    25 lutego piętnaścioro uczniów Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Nowej Słupi przystąpiło do II Szkolnego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. W teście wystąpiły elementy związane z geografią, literaturą, muzyką dawną i współczesną, historią, sportem, współczesnym ustrojem Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Zwycięzcą został Mateusz Nowak z klasy 2a - otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę książkową ufundowaną przez wydawnictwo Lektorklett.

    Pod koniec stycznia ogłoszono szkolny konkurs na prezentacje multimedialne w językach obcych. Nagrody wręczono podczas Dnia Języków Obcych, a zwycięskie prace autorzy zaprezentowali społeczności szkolnej. I miejsce w kategorii „język angielski” zajęła Anita Dąbrowska z kl. 1a, która wykonała prezentacje o Szkocji. Drugie miejsce ex aequo zajęły prezentacje o popularnych markach brytyjskich i amerykańskich wykonane przez Kacpra Malca (1b) oraz Aleksandrę Piotrowską (2b). Najlepszą prezentację w języku rosyjskim, będącą przeglądem sylwetek sławnych rosyjskich sportowców, opracowała Anita Czekaj (3a). Zwycięska prezentacja wykonana po niemiecku to praca Alicji Paluch (1a) przedstawiająca Bawarię.

    Najciekawszym punktem programu obchodów Dnia Języków Obcych była V Gala Piosenki Karaoke. Najodważniejsi uczniowie wykonali znane przeboje w językach angielskim i rosyjskim. W jury zasiedli: pani Dyrektor Małgorzata Jakubczyk jako przewodnicząca, pani Roksana Ponikowska, panowie Jacek Góra  i Marek Sieniek oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Karolina Gąś. Jury oceniało wymowę tekstu, umiejętności wokalne oraz ogólne wrażenie artystyczne. Widzowie mogli także ocenić wykonawców przyznając Nagrodę Publiczności.

    Zwyczajem Gali jest występ ubiegłorocznego zwycięzcy jako gwiazdy. Niestety, ostatnia zwyciężczyni nie uczęszcza już do naszej szkoły, więc w tym roku specjalną gwiazdą była już po raz drugi pani Paulina Pawlik, polonistka, która wykonała nastrojową kołysankę w języku niemieckim. Następnie wykonawcy startujący  w konkursie starali się zdobyć serca publiczności i jury.

    Jury po długich naradach wybrało zwycięzców.

    I miejsce zajęła Dominika Jabczyk z kl. 3a za utwór Amy MacDonald  pt. „This is the life" .

    II miejsce  zdobyła: Izabela Jagiełło z klasy 1c za przebój „Dear Darlin”, który wykonuje Olly Murs.

    III miejsce  przyznano  Anicie Czekaj z kl. 3a za jedyną piosenkę rosyjską  „Biełyje rozy”.

    Jury wyróżniło także duet: Izabela Jabczyk (2a) i Karolina Metryka (2b) za piosenkę „Hollywood Hills” zespołu Sunrise Avenue.

    Publiczność bawiła się doskonale, brawami i transparentami wspierała na duchu wykonawców. Przyznano również Nagrodę Publiczności, którą zdobyło trio wokalne w składzie: Patrycja Jadwidzic (1c) oraz Ewa i Natalia Jabłońskie (1a i 2a). Dziewczęta wykonały utwór „One way or another” grupy One Direction.

    Wszyscy zwycięzcy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Gratulujemy wszystkim występującym!

                                                                                                                          Roksana Ponikowska

    GALERIA 

  • I etap pracy w ramach programu „Na własne konto” zakończony

    W dniach: 03.02.2014 r. - 07.02.2014 r. w naszej szkole realizowana była I część programu „ Na własne konto”, który został przygotowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, wraz z Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi Polskiej   „ Polska Wieś 2000”. W realizacji programu współpracuje także Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

    Zajęcia były prowadzone wspólnie przez nauczyciela i p. Katarzynę Kapustę-studentkę Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

    Podczas zajęć w szkole uczniowie , którzy biorą udział w  programie  poszerzali wiedzę z zakresu ekonomii, poznawali nowe pojęcia ekonomiczne, uczyli się oszczędzać i inwestować . Analizując swoje zainteresowania i zdolności rozpoznawali swoje predyspozycje zawodowe. Dowiedzieli się także jaką rolę w funkcjonowaniu naszego państwa sprawuje bank centralny którym jest Narodowy Bank Polski.  Nauka wymagała od uczniów dużego zaangażowania i aktywności. Nie mało emocji wzbudziły gry dydaktyczne, jak np. handel jabłkami, produkcja książek oraz zabawek. Dużo ćwiczeń uczniowie wykonywali w grupach, układali krzyżówki o tematyce ekonomicznej. Za wykonane ćwiczenia i zadania uczestnicy otrzymywali punkty, co dodatkowo wzmagało rywalizację. Najlepsi spośród nich otrzymają nagrody rzeczowe po zakończeniu II etapu programu.

    Jednym z założeń  programu jest spotkanie z lokalnym przedsiębiorcą. My odwiedziliśmy p. Barbarę Mądzik właścicielkę Hotelu i Restauracji   „ Świętokrzyski Dwór”. Spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze.   P. Mądzik ciekawie i wyczerpująco odpowiadała na wiele pytań uczniów, dotyczących sukcesów i trudności , jakie wynikają z prowadzenia własnej firmy. Zadbała także o nasze żołądki, aby nikt nie wyszedł głodny. Za  serdeczne i miłe przyjęcie nas bardzo dziękujemy.

    W kolejnym dniu odbyliśmy wizytę w oddziale Banku Pekao S.A. w Starachowicach. Pan Kazimierz Orzeł – dyrektor oddziału przybliżył nam pracę kasjerów, pokazał jak działają urządzenia służące  do liczenia banknotów i monet. Dowiedzieliśmy się na co zwracać uwagę, aby rozpoznać fałszywe banknoty. Sprawdziliśmy jak ciężki może być 1000 zł gdy składa się tylko z 2 złotowych monet. Na zakończenie wizyty uczniowie rozwiązywali quiz dotyczący   „Bankowości  Mobilnej”. Dla najlepszych zostały ufundowane nagrody, za które dziękujemy.

    Przed nami realizacja II części, poświęcona tworzeniu szkolnej gazety ekonomicznej. Zostanie wysłana na ogólnopolski konkurs podczas którego będziemy rywalizować o I-sze miejsce i główną nagrodę.

    Bardzo dziękuję Wójtowi Gminy p. Wiesławowi Gałce za pomoc w realizacji programu. Wszyscy uczniowie, którzy zadeklarowali udział w programie mieli zapewniony dojazd na zajęcia oraz przejazd do oddziału banku w Starachowicach.

    Serdecznie dziękuję Kierownikowi Zespołu Obsługi Szkół p. Agnieszce Lewandowskiej za pomoc i wsparcie w realizacji programu.

     

    Szkolny koordynator projektu:

    Ewa Mądzik-Błosińska

    ZDJĘCIA

  • VI Rajd Szlakiem Powstańców 1863 r.

    W dniu 30 stycznia 2014r odbył się VI Rajd Szlakiem Powstańców 1863 roku, którego celem było uczczenie 151 rocznicy Bitwy pod Skałką oraz 110 rocznicy urodzin ks. Walentego Ślusarczyka.

    W rajdzie uczestniczyli uczniowie   szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Kielc oraz powiatu kieleckiego. Nasze gimnazjum reprezentowała   14 osobowa grupa uczniów z klas Ic, IIa, IIb, IIIb i IIIc, opiekunem grupy była Renata Witkowska. Trasa rozpoczęła się w Nowej Słupi, skąd autokarem przejechaliśmy do Szklanej Huty. Stamtąd pieszo poszliśmy na Święty Krzyż, podziwiając urokliwie zaśnieżony Park Narodowy. Na Świętym Krzyżu nasz przewodnik pan Piotr Sepioło opowiedział nam historię Powstania Styczniowego oraz wyjaśnił jak duża była rola naszego regionu w jego przebiegu. Do Nowej Słupi zeszliśmy "Drogą Królewską".

    Po dotarciu na miejsce zlotu rozgrzaliśmy się wyśmienitą zalewajką, którą przyrządziły panie ze szkolnej stołówki.

    O godz. 13.00 nastąpiło uroczyste zakończenie imprezy. W programie artystycznym   o charakterze patriotycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego z Nowej Słupi. Odbyły się również dwa konkursy o tematyce powstańczej. Konkurs plastyczny,  w którym  pastelami należało namalować powstańca - zwyciężyły Aneta Nowak z kl. IIIb i Gabriela Kozłowska z kl. Ic. W konkursie wiedzy   o Powstaniu Styczniowym II miejsce zajęła uczennica kl. IIIc Diana Jabłko a IV miejsce Maciej Wojciechowski z kl. IIb.

    GALERIA

  • Spotkanie z przedstawicielami Koła Łowieckiego ,,Łagów”

         Dnia 22 stycznia odbyło się spotkanie pierwszych klas gimnazjum z przedstawicielami Koła Łowieckiego ,,Łagów” prezesem Koła Panem Tomaszem Chamerą , oraz sekretarzem Koła Panem Wojciechem Spelakiem.

         Temat przewodni brzmiał: ,,Idzie zima – sposoby pomagania zwierzętom”.

    Spotkanie miało charakter pogadanki. Na wstępie  pan prezes powiedział kilka zdań o historii Koła Łowieckiego ,,Łagów”, oraz co najważniejsze, o tym jak ważne znaczenie mają działania myśliwych w celu ochrony przyrody. Działania te to między innymi: dokarmianie zwierzyny leśnej, pokrywanie szkód wyrządzonych rolnikom przez zwierzęta leśne, zwalczanie skutków kłusownictwa.

         Uczestnicy spotkania dowiedzieli się w jaki sposób można pomóc zwierzynie ,,grubej” tj, sarnom, kozłom, dzikom, oraz zwierzętom drobnym tj. bażantom, kuropatwom, zającom. Poznali rodzaj pokarmu, jaki jest dostarczany do miejsc dokarmiania. Pierwszoklasiści brali czynny udział w spotkaniu, zadając pytania, oraz opowiadając swoje historie związane ze zwierzętami leśnymi. Uczniowie dowiedzieli się również jakie gatunki są najbardziej zagrożone wyginięciem, oraz które gatunki zwierząt występują najliczniej na naszym terenie.

    Został poruszony temat kłusownictwa, pan prezes zaapelował do młodzieży o zwalczanie jakichkolwiek przejawów kłusownictwa, oraz walki z nimi w celu ochrony naszej przyrody.

          Ponadto uczniowie mogli zapoznać się z kroniką Koła Łowieckiego ,,Łagów”, oraz czasopismami łowieckimi:,, Brać łowiecka”, ,,Łowiec polski”, ,,Łowiec świętokrzyski”. Materiały te udostępnił Pan sekretarz Koła Wojciech Spelak,  który pisze artykuły do kwartalnika łowieckiego ,,Łowiec świętokrzyski”.

                                                                                                                            Paulina Pastuszyńska                                                        

    ZDJĘCIA

  • Konkurs Piosenki Angielskiej “Let’s sing!” w Łagowie

    10 stycznia 2014 r. trzy uczennice naszej szkoły wzięły udział w międzygminnym Konkursie Piosenki Angielskiej „Let’s Sing”. Konkurs został zorganizowany przez Gminny Zespół Szkół w Łagowie dla uczniów gimnazjum. Dominika Gajewska (3a), Dominika Jabczyk (3a) i Aleksandra Piotrowska (2b) przygotowały swoje utwory pod kierunkiem  p. Roksany Ponikowskiej i p. Jacka Góry.  Rywalizowały  z uczestniczkami z terenu trzech gmin.  Podczas występów jury oceniało muzykalność , akcent oraz intonację w języku angielskim. Przyznano trzy miejsca i dwa wyróżnienia. Jedno z wyróżnień  otrzymała Dominika Jabczyk za wykonanie utworu Amy Macdonald „This is the life”.  

    ZDJĘCIA

  • 22. FINAŁ WOŚP

    12 stycznia w całej Polsce odbędzie się 22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczyć w nim będą wolontariusze sztabu utworzonego przy Zespole Szkół w Nowej Słupi, którzy przeprowadzą kwesty w okolicy kościołów parafialnych w Nowej Słupi i Dębnie oraz kaplicy w Paprocicach. Będziemy obecni również na terenie Św. Krzyża.

    W tym roku w naszym sztabie pracują uczniowie z Zespołu Szkół w Nowej Słupi, Szkoły Podstawowej w Jeziorku, Szkoły Podstawowej w Starej Słupi, Zespołu Szkół w Paprocicach. Funkcję szefa sztabu pełni p. Rafał Karcz.

    Uzupełnieniem kwest ulicznych będzie licytacja gadżetów otrzymanych z biura WOŚP, a także przekazanych przez Wójta Gminy Nowa Słupia pana Wiesława Gałkę. Na licytację zapraszamy do budynku Zespołu Szkół w Nowej Słupi w poniedziałek 13 stycznia o godzinie 10:00.

    Przypominamy, że w tym roku akcja odbywa się pod hasłem „ NA RATUNEK” a uzyskane środki przekazane zostaną na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

    Pozdrawiamy mieszkańców oraz gości i zapraszamy do wsparcia kwesty.

  • ZOSTANIESZ NA ZAWSZE W NASZEJ PAMIĘCI

    " Zgasłaś nam jak świecy płomyk    

    Bez buntu, bez słowa skargi, bezbronna.   

    Samotna w tej ostatniej drodze   

    I tylko smutek bolesny,   

    i pamięć żywa o Tobie w nas pozostanie,   

    Bo zawsze myślami będziemy przy Tobie."    

     

    Z głębokim żalem zawiadamiam, że dnia 2 stycznia 2014 roku zmarła emerytowana Dyrektor

    Publicznego Gimnazjum nr  1 im. bł. ks. B. Markiewicza

     

    Pani ELŻBIETA DUTKIEWICZ

     

          Pełniła funkcje dyrektora gimnazjum od początku jego istnienia od 1999 roku, tworzyła tradycje i dbała o prestiż szkoły, którą traktowała jak własne dziecko. To przede wszystkim dzięki Niej szkoła otrzymała imię błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza.  Była Dyrektorem wymagającym i wyrozumiałym, zawsze otwarta na drugiego człowieka. Na emeryturę odeszła w 2008 roku, ale w kolejnych latach była obecna na uroczystościach Święta Patrona, czy też wycieczkach klas pierwszych do Miejsca Piastowego.

          Trudno żegnać na zawsze Kogoś, kto mógł być jeszcze z nami, służyć nam radą   i wsparciem.  Nigdy nie zapomnimy lat spędzonych z Tobą.  Zostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

     

    Daj Jej Panie wieczny odpoczynek!

     

    Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w dniu 6 stycznia 2014 r. o godzinie 14:00

    w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Wawrzyńca w Nowej Słupi.

     

    Dyrektor Małgorzata Jakubczyk

     

  • PROGRAM „ NA WŁASNE KONTO”.

    W  bieżącym roku szkolnym w naszej szkole będzie realizowany Program Edukacji Ekonomicznej „ Na własne konto”. Program ten został przygotowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Wsi Polskiej „Polska Wieś 2000”, oraz we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

           Jego celem jest poszerzenie wiedzy ekonomicznej, kształtowanie postaw przedsiębiorczych i umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej wśród uczniów gimnazjum z terenów wiejskich.

    Program będzie realizowany w  dwóch etapach:

    Etap I – w czasie pierwszego tygodnia  ferii zimowych, tj. w dniach: 03.02.-07.02.2014 r. Etap II- w okresie od zakończenia ferii zimowych do 15.05.2014 r.

           W czasie ferii zimowych będą prowadzone zajęcia dydaktyczne z zakresu wiedzy ekonomicznej. Omawiane będą  następujące zagadnienia : postawa przedsiębiorcza, aktywność gospodarcza, pieniądze i bankowość, oszczędzanie i inwestowanie, marketing i reklama. Zajęcia będą przeprowadzane w atrakcyjnej formie: praca w grupach, metoda projektu, metaplan,  gry i zabawy edukacyjne. Ich celem będzie uczenie przez zabawę. Odbędziemy także wycieczkę do oddziału banku, a także odwiedzimy lokalnego przedsiębiorcę. Zajęcia  będą prowadzone przez dwie osoby: nauczyciela i  studenta ekonomii.

          Etap II będzie obejmował część dydaktyczną dotyczącą zasad tworzenia biznesplanu oraz część projektowo-konkursową. W ramach tego działania uczniowie  przygotują młodzieżową gazetę ekonomiczną o tematyce lokalnej, która weźmie udział w ogólnopolskim konkursie.

           W programie weźmie udział 23 uczniów naszego gimnazjum z klas: I-III.    

     

    Koordynator projektu:

    Ewa Mądzik-Błosińska

  • SZLACHETNA PACZKA DOSTARCZONA!

    W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła już po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka". Przyłączyli się do niej uczniowie i nauczyciele. Z bazy danych została wybrana jedna rodzina, która otrzymała swoją paczkę 6-go grudnia. Wolontariusz, obecny przy jej przekazywaniu, tak opisuje przebieg całego zdarzenia:

     

    „Rodzina ze wzruszeniem dziękowała darczyńcy. Była zaskoczona ilością paczek, ale również niezwykle wdzięczna za otrzymaną pomoc. Uśmiech nie schodził z twarzy domowników, gdy z ciekawością otwierali kolejne kartony. Cała paczka bardzo podobała się domownikom. Pani Teresa cały czas powtarzała "Tyle rzeczy dla nas!" Chłopcy nie mogli się oderwać od nowych zabawek: Filip z radością krzyczał "Patrz babcia, komiks ze Spider-Manem!", Adrian od razu zaczął jeździć na swoim nowym koniku na biegunach. Cały czas ciągnął go za uszy, a dźwięk jaki wydawała zabawka ze śmiechem powtarzał najmłodszy z braci, 10-miesięczny Michaś. Tomek ciągle trzymał w rękach swojego nowego misia. Pani Ola nie kryła radości, gdy rozpakowywała paczki z ubraniami i żywnością. Jednak kiedy wolontariusze wnieśli gumolit, nawet pan Marek uśmiechnął się z wdzięcznością. Widać było że są wzruszeni i bardzo wdzięczni za otrzymaną pomoc. Rodzina pragnie z całego serca podziękować za otrzymaną paczkę oraz życzyć spokojnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.”

     

    Ponadto, nasza szkoła udzieliła również wsparcia pięciu innym rodzinom.

     

    ZOBACZ CERTYFIKAT

     

  • OGŁOSZENIA
    30.10.2014

    Moduł OGŁOSZENIA został zmodyfikowany

  • PUNKT KONSULTACYJNY

    Informujemy, że w bieżącym roku szkolnym nadal funkcjonuje w naszej szkole punkt konsultacyjny Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bodzentynie. W ramach punktu odbywają się dyżury psychologa. 

    Zapraszamy rodziców i uczniów zainteresowanych uzyskaniem porady. 

    Informacja o dacie najbliższego  dyżuru - w zakładce OGŁOSZENIA.

  • WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS DRUGICH DO KIELC

    W dniu 28.02.2014 r. uczniowie klas drugich naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kielc.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, gdzie pani przewodnik w niezwykle barwny sposób przybliżyła nam dzieciństwo i  okres pobytu Stefana Żeromskiego w Gimnazjum Rządowym w Kielcach. Obejrzeliśmy także wystawę czasową zatytułowaną : „Szaleńcy, idealiści, geniusze. W literackim świecie wynalazków”. Wystawa prezentuje najciekawsze wynalazki , które zmieniły życie ówczesnego społeczeństwa, a odkryte w okresie,  gdy żył Stefan Żeromski

    Następnie spacerkiem, ogrzewając się w promieniach wiosennego Słońca udaliśmy się do Muzeum Narodowego, dawnego pałacu Biskupów Krakowskich. Zwiedziliśmy dostępne wystawy (gdyż część wystaw jest w remoncie).

    Kolejnym naszym celem było Centrum Geoedukacji. Czas tam spędzony był  niezwykle intensywny. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w  warsztatach poświęconych szlifowaniu kamieni pod okiem przewodnika. Efekty naszej pracy zabraliśmy ze sobą jako pamiątkę z pobytu.  Następnie zwiedziliśmy Galerię Ziemia, pełną plansz, animacji multimedialnych. Zobaczyliśmy dno morza dewońskiego w którym przeżyliśmy spotkanie z największym drapieżcą dewońskim - rybą pancerną. Bardzo ciekawe były także  hologramy trylobitów, skamieniałości organizmów, które zamieszkiwały w dewonie na naszym obszarze. Góry Świętokrzyskie to nieoceniona skarbnica wiedzy na temat procesów geologicznych, które zachodziły w okresie  dewonu na naszej planecie. Na koniec odbyliśmy 12 minutową „ Podróż do  wnętrza Ziemi” w kapsule 5D, pełną dodatkowych wrażeń do których należały: deszcz padający na nasze głowy, za chwilę upał, drgania kolejnych warstw Ziemi.

    Po krótkim odpoczynku udaliśmy się  do Kinopleksu na film „ Jack Strong”. Przybliżył on uczniom najnowszą historię Polski końca XX wieku, a przede wszystkim postać pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Od początku do końca trzymał nas w niesamowitym napięciu.

    Po udanym, chociaż bardzo wyczerpującym dniu wróciliśmy do domu.

     

                                                                                                 Ewa Mądzik-Błosińska

  • Szkolny Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

    Zapraszamy uczniów  do udziału w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Szczegółowe informacje dostępne są w zakładce OGŁOSZENIA.

  • Ola Piotrowska laureatką Konkursu Historycznego

    12 maja 2014 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej w Kielcach odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W 220. rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego". Uczennica klasy II b naszego gimnazjum- Aleksandra Piotrowska znalazła się w gronie laureatów konkursu zajmując II miejsce. Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji multimedialnej ukazującej powstanie kościuszkowskie w regionie świętokrzyskim.

    "W pewną sobotę wybrałam się do Kielc, aby zrobić zdjęcia i filmy pomnikom upamiętniającym powstanie, następnie nagrania umieściłam w mojej pracy" – wyjaśnia Ola.

     

    Organizatorami konkursu były: XI Liceum Ogólnokształcące im. K. I. Gałczyńskiego w Kielcach, Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

    Konkurencja była duża, gdyż wpłynęło ponad 60 prac wykonanych przez gimnazjalistów. Tym bardziej gratulujemy sukcesu!

     

    Agnieszka Grzesik-Bereszka